Connect with us

Uncategorized

Meritta’da etkinlik!..

Published

on

Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi tarafından, her yıl düzenlenen çalıştayların üçüncüsü 5-7 Temmuz tarihleri arasında Merit Crystal Cove Otel’de gerçekleştirildi.

Merkezin Sorumlusu Silem Sargın Kara başkanlığında düzenlenen bu yılki çalıştayda, Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyup Başkale ve Uzman Veteriner Hekim Mehmet Özay Bedizci, “Kanamalı Hastalarda Uygulanabilecek Hemostazis (Kanama Durdurulması) Yöntemleri” ve “Deniz Kaplumbağalarında Dijital Görüntüleme Metotları ve Görüntüleme Teknikleri” konularında bilgiler verdi.

Bakım ve tedaviye ihtiyaç duyan deniz kaplumbağalarının iyileştirilip doğal yaşama kazandırılması sürecinde en güncel tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için merkezin bilgi ve donanımını geliştirmek amacıyla düzenlenen çalıştaylarla, hem bilim dünyasındaki güncel gelişmelerin takip edildiği, hem de uzman görüşlerinin alındığı kaydedildi. Oldukça verimli geçen
çalıştayın 2. gününde; Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Bakanlık Müdürü Mehmet Yalçın, Turizm Planlama Dairesi Müdürü Mazlum Kortaş ve Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kara: “Dünyanın farklı noktalarındaki rehabilitasyon merkezlerinin de takip ettiği bir merkez haline dönüştük”

Çalıştay sonrasında açıklama yapan Merit Otelleri Sosyal Sorumluluk Projeleri Müdürü Silem Sargın Kara, en güncel ve en hızlı tedavi yöntemleri konusunda merkezi her daim geliştirme çabasında olduklarını belirterek, “Bu amaçla, alanında uzman isimlerle yıl boyunca iletişim halinde olup birebir eğitimlerle tecrübelerimizi geliştiriyoruz. Teoride ve pratikte hakim olduğumuz yenilikçi tedavi yaklaşımlarıyla dünyanın farklı noktalarındaki rehabilitasyon
merkezlerinin de takip ettiği bir merkez haline dönüştük” dedi.

“Tosbağa Latifoğlu” ve “İlmiye” isimli deniz kaplumbağaları doğal yaşam alanlarına uğurlandı

Üç günlük çalıştay kapsamında, tedavisi tamamlanan Tosbağa Latifoğlu ve İlmiye isimli deniz kaplumbağaları da doğal yaşam alanlarına uğurlandı. İyileştirilen iki kaplumbağa, Merit Royal  Crystal Cove Otellerinin ortak kumsalından Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Uzman Veteriner Hekim Mehmet Özay Bedizci tarafından denize salındı. Keyifli etkinliğe Bakan Ataoğlu’nun beraberindeki Bakanlık yetkilileri, Net Holding Yönetim Kurulu Üyesi Reha Arar, Merit Otellerinin yöneticileri ve misafirleri, kaplumbağaların kurtarıcısı Şalvar Kaptan ile doğa ve hayvan severler de katıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized

Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun

Published

on

Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Biz istiyoruz ki Doğu Akdeniz’in en müstahkem yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Gazimağusa Limanı’nı, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi devletlerin gemilerinin kullanımına sunmak amacıyla bir yıl önce yaptıkları başvurunun sonucunu beklediklerini kaydederek “Biz istiyoruz ki Doğu Akdeniz’in en müstahkem yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun.” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, TDT’nin gözlemci üyesi KKTC olarak Gazimağusa Limanı’nın TDT’nin “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesi amacıyla bir yıl önce başvuruda bulunduklarını belirterek konunun Azerbaycan’ın Şuşa kentinde yapılan TDT Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’nde tekrar gündeme geldiğini hatırlattı.

TDT’nin “Kardeş Limanlar” programında Türkiye’den de iki olmak üzere toplam sekiz limanın bulunduğunu aktararak programın dokuzuncu limanının Gazimağusa olması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Bakan Arıklı, dünya ticaret hacminden deniz yolları taşımacılığının aldığı payın her geçen yıl daha fazla arttığına işaret ederek Gazimağusa Limanı’nın programa dahil edilmesinin hem TDT’nin diğer üyelerinin hem de KKTC’nin faydasına olacağını dile getirdi.

TDT Sekreteryasına Gazimağusa Limanı’nın “Kardeş Limanlar” programına dahil edilmesi yönünde yaptıkları başvurunun kabul görmesini temenni ettiklerini söyleyen Arıklı, bu konuda her zaman olduğu gibi ana vatan Türkiye’nin desteklerini beklediklerini vurguladı.

Arıklı, TDT üyeleri arasında siyasi, kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesinin hem bölgesel hem de küresel anlamda dünya istikrarına katkı sağlayacağını belirterek şunları kaydetti:

“Biz istiyoruz ki Doğu Akdeniz’in en müstahkem yeri olan Gazimağusa Limanı, Türk devletlerinin bir üssü olsun. Dünya ticaretinde yer almak isteyen Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan Gazimağusa Liman kendi limanlarıymış gibi kullanabilsinler. KKTC olarak biz de hem dünyada artan deniz ticaretinden pay alalım hem de bu durum siyasi olarak ülkemize fayda sağlasın istiyoruz.”

Bakan Arıklı, Avrupa Birliği’nin (AB) KKTC limanlarına yönelik resmi bir ambargo kararı bulunmadığını anımsatarak, Gazimağusa Limanı için TDT’ye yaptıkları başvuruya, geçmişte AB Komisyonuna yapılan müracaat sonucu Komisyon tarafından verilen “KKTC limanlarının yasaklı veya ambargolu liman olduğu yönünde bir kararı yoktur.” içerikli mektubu da eklediklerini dile getirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

Özel’den Kıbrıs’ta çözüm açıklaması

Published

on

Türkiye’deki ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, “Kıbrıs’ta çözüm istemek vatan hainliği değil, cesaret göstermemiz lazım” dedi, “Geçmişte Türkiye’nin soluyla Kıbrıs’ın sağının aynı şeyleri savunduğu bir süreç yaşadık” ifadelerini kullandı.

T-24’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan Özgür Özel, “Bu Kıbrıs meselesini Cumhuriyet Halk Partisi’nin konuşmaktan kaçtığı meselelerden biri olmaktan çıkarmak gerekiyor” dedi.

“Kıbrıs meselesinde Türkiye’nin sağıyla Kıbrıs’ın solunun, Türkiye’nin soluyla Kıbrıs’ın sağının aynı şeyleri savunduğu bir süreç yaşandı geçmişte” diyen Özel, “O süreçte Cumhuriyet Halk Partisi, Kıbrıs politikası üretmede yapısal zorluklar yaşadı” şeklinde konuştu.

“Kıbrıs’ta çözüm noktasında atılacak adımlar konusunu hep başkalarına bıraktı, artık böyle bir lüksümüz yok”

Özel, şöyle devam etti:

“1974’te harekatı gerçekleştiren Başbakan Ecevit, CHP’nin genel başkanıydı. Oradan gelen tarihsel bir bağ ve kendisinin Denktaş ile ilişkileri vardı ki biz zaten hiçbirimiz rahmetli Denktaş’a hürmetimizi eksik etmedik, etmeyiz. Ama Kıbrıs’ta çözüm noktasında atılacak adımlar konusunu Cumhuriyet Halk Partisi hep başkalarına bıraktı. Konuşmak, tartışmak, desteklemek yerine izleyen bir pozisyonda kaldı. Bugün artık gelinen noktada böyle bir lüksümüz yok.”

“Kıbrıs’ta çözümü savunmak, Türkiye’nin AB üyeliğini savunmak vatan hainliği değil”

Özel, Kıbrıs’ta bir çözümü savunmanın, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğini savunmanın vatan hainliği gibi nitelendirilebileceği süreçlerin çoktan geride bırakılması gerektiğini vurguladı, “Türkiye, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs’ın hep birlikte Avrupa Birliği’nde yer alabilmesini oturup konuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“Cesaret göstermek lazım”

“Bu konuda cesaret göstermemiz lazım” diyen Özel, “Bu, Türkiye’nin çıkarlarını terk etmek değil, bu asker çekmek ya da Türkiye’nin tezlerini terk etmek değil. Aksine kalıcı bir çözüm için inisiyatif almaktır. İşte geçen gün Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) genel başkanıyla da genel merkezde bir araya geldik, orada da değerlendirmelerde bulunduk. İlk ziyaretimizi KKTC’ye yaptık biliyorsunuz. Bu ay 18-20 Temmuz arasında da orada olacağız” şeklinde konuştu.

Continue Reading

Uncategorized

Kedi katliamı!

Published

on

Yeni Zelanda’nın Kuzey Canterbury bölgesinde tartışmalara neden olan kedi avı yarışması kapsamında 370 yabani kedi öldürüldü.

Radio New Zealand’ın (RNZ) haberine göre, etkinliğin organizatörü Matt Bailey, yarışmanın “domuz avı” yarışması olarak başladığını ancak artan yaban kedisi sayısı fark edilince “kedi avı” yarışmasına döndüğünü aktardı.

Toplam 370 yabani kedinin öldürüldüğü yarışmada, bir kişi 65 kedi öldürerek 500 Yeni Zelanda doları (yaklaşık 10 bin lira) değerindeki “ödülü” kazandı.

Kedilerin çiftliğine taşıdığı hastalıklar nedeniyle yıl içerisinde 40 kediyi öldürdüğünü açıklayan Bailey, bunun yeni bir durum olmadığını ama Yeni Zelandalıların kedileri çok sevdiği için bu yarışmanın birçok tartışmaya neden olduğunu vurguladı.

Bailey, kırsal alanlarda terk edilen kediler nedeniyle azalan kuş ve kertenkele sayısına işaret ederek, insanların kedileri kırsal alanlara atmasını engellemek için yasal düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN

Kıbrıs'ta doğru yorum, doğru haber