Connect with us

Business

Rekabeti Rumlara kaptırdık

Published

on

Esmen Group’un direktörü Esin Esmen, ekonomik rekabetin Güney Kıbrıs’a kaptırıldığını belirterek aradaki dengesizliğin her geçen gün derinleştiğini söyledi.

Esmen, gıda ürünlerinden gıda dışı sektörlere kadar geniş bir yelpazede yaşanan ciddi sıkıntılara işaret ederek, Güney Kıbrıs siyasetinin, Kuzey Kıbrıs ekonomisini özellikle inşaat sektöründen darbeleyerek adeta dövdüğünü belirtti. İç siyasetteki kurultay hesaplarının bu zorlu duruma duyarsız kaldığını ve mevcut dengesizliği derinleştirdiğini vurgulayan Esmen, Kıbrıslı Türklerin yıllarca emek vererek oluşturdukları ekonomik yapı ve avantajlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Esin Esmen’in açıklaması şöyle:

Rekabeti güneye kaptırdık, dengesizlik her geçen gün daha da derinleşiyor. Gıda ürünlerinden gıda dışı ürünlere kadar her sektör ciddi bir sıkıntı içinde. Güney siyaseti, kuzey ekonomisini inşaat sektöründen darbeleyerek adeta dövüyor. İç siyasetteki kurultay hesapları ise bu acımasız duruma umursamaz ve gamsız kalmayı sürdürüyor.

Kıbrıslı Türkler, yıllarca emek vererek oluşturdukları ekonomik yapı ve avantajlarını göz göre göre kaybetmeye başladı. Gelen dalga o kadar büyük ki bizi yutacak ve o zaman çok geç olacak. Bu ülkede yaşayan, kazandığını bu ülkeye yatırım olarak döndüren Kıbrıslı Türkler, ellerindekileri kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Siyaseti yönetenler, güneyin iç hukuk yollarıyla kuzeye uyguladığı haksız ve insan haklarına aykırı tutum ve tutuklamalara bu kadar sessiz kalamamalı. Yavaş yavaş Kıbrıslı Türklerin bu ülkede fakirleşip yok olmasını isteyen bir taraf var ve maalesef buna çanak tutan bir siyaset de var.

Böylesi bir tabloda çözüm üretemeyen siyasi yapı, şimdi değilse ne zaman harekete geçecek?

Umarım çok geç olmadan harekete geçilir, yoksa Kıbrıslı Türkler yıllarca verdikleri emeklerin karşılığını göremeden yok olacak.

Bu güzel topraklarda, bu güzel insanların geleceği için daha fazla beklemeyin.

Kalbinizde hissettiğiniz acıyı, umudu ve mücadele ruhunu yeniden diriltin. Çünkü biz, bu ülkeyi kaybetmek istemiyoruz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Business

Çağıner’den ‘kaybettik’ tepkisi!

Published

on

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner, enflasyonla mücadelenin ihmal edilmesinin toplum ve turizm sektörü için geri dönüşü olmayacak zararlar doğurduğunu belirtti.

Avrupalı turist eksikliğinin özellikle 3/4 yıldızlı otellerde ciddi şekilde hissedildiğine dikkat çeken Çağıner, bu durumun sektör üzerindeki etkilerini vurguladı.

Çağıner, ülkenin 2025 turizm hedefini korumak için otellerin maliyetlerini acil bir şekilde düşürmek gerektiğini ifade etti. Çağıner, Turizm Fonu’nun gerçekten turizm sektörü için kullanılması gerektiğini vurguladı.

Çağıner’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Enflasyon ile mücadele yapılmamasının bedelini hem toplum hem de en önemli sektör Turizm geriye dönüşü olmayacak şekilde ödüyor. Bu maliyetler ile en büyük avantajımızı kaybettik.  Bu nedenle özelikle ülkemize gelen Avrupalı turisti kaybettik. Avrupalı turistin eksikliği 3/4 yıldızlı otellerimizde çok daha fazla hissediliyor.

Artık tek başına ulaşım ve reklam pazarlamanın da yeterli olmayacağı duruma geldik. 2025 yılını kaybetmemek için otellerin maliyetlerini düşürmek için çok acil ama çok acil çalışma yapmamız şarttır. Tabiki ulaşım ve reklam da olmalıdır. 2025 yılına özel Turizm fonu gerçekten turizm için kullanılmalıdır.

3/4 yıldızlı oteller için ayrıca maliyet destek paketi açıklanmalıdır. Aksi durumda yabancı turist ve operatörler bir daha gelmemek üzere ülkeyi terk edecektir. Tek başına Turizm Bakanlığı bu işin altından kalkamaz başta hükümet ve ona bağlı olan Maliye bakanlığı harekete geçmelidir.”

Continue Reading

ÖNE ÇIKAN

Kıbrıs'ta doğru yorum, doğru haber