63 Kıbrıs gazisine madalya ve beratları verildi

63 Kıbrıs gazisine madalya ve beratları verildi

MANİSA’nın Turgutlu ilçesindeki 63 Kıbrıs gazisine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından 45 yıl sonra berat ve madalyalarını dağıttı.

20 Temmuz 1974 ile 14 Ağustos 1974 tarihlerinde Kıbrıs’ta düzenlenen Barış Harekatı’na katılan Turgutlulu 63 Kıbrıs gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilen berat ve madalyalarını dağıtımı için Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi Konferans Salonu’nda tören düzenlendi. Törene Turgutlu Kaymakam Ali Yılmaz, Turgutlu Garnizon Komutanı Albay Kenan Peşternik, Turgutlu Belediye Başkanı CHP’li Çetin Akın, Turgutlu İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Balaban, Turgutlu İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Halim Karaer, Türkiye Gaziler ve Şehitler Aileleri Vakfı Turgutlu Temsilcisi Hüsamettin Sağlık,daire müdürleri, Kıbrıs Gazileri ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ve sonrasında Kıbrıs Barış Harekatı’nı anlatan belgesel film gösterisinin izlenmesiyle başladı. Kaymakam Yılmaz, Türkiye Gaziler ve Şehitler Aileleri Vakfı Turgutlu Temsilcisi Sağlık, Turgutlu Belediye Başkanı Akın ve Turgutlu Garnizon Komutanı Albay Peşternik’in yaptığı konuşmaların ardından Turgutlulu 63 Kıbrıs gazisine madalyaları ve beratları protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.

Gaziler 45 yıl sonra Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti tarafından ödüllendirilmelerinin mutluluğunu yaşadı. Program protokol üyeleri ve gazilerin günün anısına birlikte fotoğraf çektirmeleriyle son buldu.