Okumadılar, kavga ettiler!

Okumadılar, kavga ettiler!

Ülkemize üniversite eğitimi almaya gelen ve iki grup olarak kavgaya karışan 12 gençten 5’i tutuklandı.  Kavga anına dair kamera kayıtlarını alan polis, iki tarafın birbirine ‘bıçak’, ‘kemer’, ‘zincir’ ve ‘demir çubukla’ saldırdığını tespit etti.  

   “Kanunsuz topluluk”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Kavga”, “Rahatsızlık” ve “Tecavüzi alet taşıma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı 1 Osed Alkhatıb, zanlı 2 Zakaria Layla, zanlı 3 Safian Fatahalla, zanlı 4 Yahia Mohammad Yahia Elmıssınd ve zanlı 5 Talal Sami Talal Basem dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Özgür Sunalp’ı dinletti. 

Mahkemede yeminli şahadet veren Sunalp, 03.12.2019 tarihinde saat 13.10 raddelerinde Lefkoşa’da umumi bir yer olan Belediye Bulvarı üzerinde zanlı 1, 2 ve 3’ün bir taraf olup, aralarında bulunan alacak verecek meselesi ile ilgili diğer bir taraf olan zanlı 4, 5 ve henüz isimleri tespit edilemeyen 4 veya 5 kadar kişi ile bir suç işlemek kastı ile kanunsuz olarak toplandıktan sonra birbirlerinin vücutlarının muhtelif yerlerine kasten ve kanunsuz olarak vurmak suretiyle bir kavgada yer alıp rahatsızlık çıkardıklarına vurgu yaptı.

   Polis memuru Özgür Sunalp, aynı gün mesele ile ilgili tüm zanlılar aleyhinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden tutukluluk emri temin edildiğini kaydetti.

   Sunalp, zanlıların mesele ile ilgili olarak olayın nasıl meydana geldiğini sözlü olarak anlattıklarını ve henüz herhangi bir gönüllü ifade vermediklerini mahkemeye aktardı. 

Sunalp, mesele ile ilgili yapılan soruşturma ve temin edilen kamera görüntülerinde, meydana gelen kavgada yaklaşık 11-12 kişi olduğu ve bu kavga esnasında bir veya birden çok kanunsuz bıçak, kemer, zincir ve demir çubuk bulunduğunun tespit edildiğine dikkat çekti.

“Emareler ve zanlılar aranıyor”

   Polis memuru Özgür Sunalp, soruşturmanın henüz yeni başladığını, mesele ile ilgili alınması gereken birçok ifade ve incelenmesi gereken kamera görüntüleri olduğunu ayrıca meselede kavgaya karışan şahıslar ve emarelerin halen arandığını kaydetti. 

   Meseleyle ilgili olarak hangi zanlıların kanunsuz bıçak taşıdığı ve hangi zanlıların tecavüz-i alet

kullandığı ile ilgili incelemelerin halen devam ettiğine işaret eden Sunalp, zanlıların iki gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti. Zanlıların avukatları tutukluluk süresine itiraz etmedi. 

 Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların iki gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.