AB’nin daha aktif katılımını talep ediyoruz

AB’nin daha aktif katılımını talep ediyoruz

GKRY Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis bir anma töreninde yaptığı konuşmada, GKRY hükümetinin hedefinin, BM kararları ve AB ilkelerini pusula olarak kullanma yoluyla, müzakerelerin kesildiği noktadan yeniden başlaması olduğunu kaydetti.

Letimbiotis ayrıca Rum hükümetinin, AB’nin daha aktif katılımını istediğini, bir temsilci atanmasını beklediğini ve Kıbrıs sorununa siyasî eşitliğe dayalı iki kesimli iki toplumlu bir federasyon temelinde yaşayabilir, barışçıl ve nihaî bir çözüm bulunması için mümkün olan her şeyi yapacağını ifade etti.

Letimbiotis ayrıca, bu hedef doğrultusunda Rum Yönetimi ve GKRY liderinin, ülkenin yeniden birleşmesi hedefi temelinde müzakerelerin kesildiği yerden yeniden başlamasına, BM kararlarına ve AB ilkelerine odaklandığını ifade ettiler.

Rum Sözcü şunları kaydetti:

“AB’nin daha aktif katılımını talep ediyoruz, bir temsilci atanmasını bekliyoruz ve kendi payımıza Kıbrıs sorununun yaşayabilir, barışçıl ve nihaî bir çözüme kavuşturulması için gerekli koşulları yaratmak, tüm fırsatları değerlendirmek ve her türlü çabayı sarf etmek için elimizden geleni yapacağız. İki kesimli, iki toplumlu, siyasî eşitliğe dayalı bir federasyon temelinde çözüme yönelik irademiz güçlü bir şekilde devam etmektedir. Her insan, her halk, tarih bilinci derinleştikçe tarihî misyonuna lâyık hâle gelir. Bir ulusun medeniyetinin büyüklüğü her zaman tarihsel hafızasının saflığı ve derinliğiyle orantılıdır. Dolayısıyla bu tarihî hafızayı bir tecrübe hâline getirmek hepimizin görevidir.”

Benzer Haberler