‘Ahmet Gaf’ sessizliğe büründü

‘Ahmet Gaf’ sessizliğe büründü

KIBRIS gazetesinin haberine göre, Facebook’ta Ahmet Gaf isimli ‘sahte’ bir hesaptan bir savcı, yüksek rütbeli bir asker, kritik bölümlerde görev yapan birçok üst düzey polis mensubu ve sivil kişiler hakkında, ‘rüşvet aldıkları’ ve ‘yolsuzluk’ yaptıklarına dair yapılan paylaşımlar polis teşkilatında depreme yol açtı.

Polis mensupları, sahte hesabın geçmiş dönemlerde terfilerde haksızlığa uğrayan veya uğradığına inanan bir polis mensuba ait olduğu görüşünde birleşirken, Ahmet Gaf isimli kişinin kim olduğuna dair henüz bir sonuca varılamadı.

Birçok polis mensubu yayınların Polis Genel Müdürü ve yardımcıların atanması öncesinde mevki savaşı olduğuna işaret ediyor.

Başsavcılığın çağrısına cevap vermedi

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Ahmet Gaf isimli ‘sahte’ bir hesaptan bir savcı, yüksek rütbede bir asker, kritik bölümlerde görev yapan birçok üst düzey polis mensubu ve sivil kişiler hakkında, ‘rüşvet aldıkları’ ve ‘yolsuzluk’ yaptıklarına dair ihbar nitelikli paylaşımlar yapan kişi ya da kişiler, Başsavcılığın, “Elindeki verileri bizimle paylaşsın” çağrısına henüz cevap vermedi.

Polisler, arkadaş listesinden çıktı

KIBRIS’ın 25 Ocak’ta ‘Savcı, asker ve polislere rüşvet ve yolsuzluk soruşturması’ başlığıyla manşetten duyurduğu haberin ardından Ahmet Gaf’ın arkadaş listesinde yer alan polis mensuplarının hemen hemen hepsi listeden çıktı. Kalan birkaç emekli polisin hesabının da artık aktif olmayan hesaplar olduğu sanılıyor.

Soruşturma için görevlendirme yapıldı

‘Ahmet Gaf’ isimli sahte hesaptan yapılan paylaşımlarda adı geçen polis, asker, savcı ve sivil kişilerle ilgili KKTC Başsavcılığı’nın soruşturma başlatılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği ve Cumhurbaşkanlığı, KKTC Meclis Başkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da dağıtımını yaptığı yazının ardından, bir polis subayının soruşturma için görevlendirildiği öğrenildi.

Gaf en son 21 Ocak’ta paylaşım yaptı

Ahmet Gaf isimli sahte hesaptan en son 21 Ocak’ta paylaşım yapıldı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Ahmet Gaf isimli ‘sahte’ bir hesaptan bir savcı, yüksek rütbeli bir asker, kritik bölümlerde görev yapan birçok üst düzey polis mensubu ve sivil kişiler hakkında, ‘rüşvet aldıkları’ ve ‘yolsuzluk’ yaptıklarına dair ihbar nitelikli paylaşımlar yapılarak bazı belgeler yayınlandı. Yapılan iddiaların ciddiyetini göz önünde bulunduran KKTC Başsavcılığı, konunun çok yönlü olarak soruşturulması için düğmeye basmıştı.

Soruşturma başlatılacağına dair çıkan haberlerin üzerine Gaf isimli hesaptan herhangi bir paylaşım yapılmadı.

Ahmet Gaf, savcılıkla verileri henüz paylaşmadı

Güvenilir kaynaklara göre, KKTC Başsavcılığı, Ahmet Gaf isimli hesabı açan kişiye ulaşılarak, elindeki bilgi ve belgelerin kendilerine ulaştırılmasını istese de, henüz bu konuda bir sonuç alınamadı.

KKTC Başsavcılığı, Ahmet Gaf isimli kayıtlı herhangi bir kişi olmadığını belirlemişti. Hem başsavcılık yetkilileri hem de birçok polis mensubu Ahmet Gaf isimli kişinin hesabına mesajla ulaşmayı denemiş ancak hesaba mesajla erişim sağlanamadığı görülmüştü.

Sahte hesaptan belgeler paylaşıldı

Ahmet Gaf isimli hesabı yürüten kişi veya kişiler, “İfşaya devam. Hak ve adalet gelene dek mücadeleye devam” başlıklı paylaşımlarında; birçok ciddi rüşvet iddiaları, gizli belgeler ve üst düzey polis mensubu adına yazılmış binlerce sterlinlik çeklerin görüntülerini paylaştı.

Ahmet Gaf isimli hesabı kullanan kişiye ulaşmaya çalışan KKTC Başsavcılığı’nın, iddiaya konu bilgi ve belgelerin Hukuk Dairesi ile paylaşılmasını istiyor.

KKTC Başsavcılığı, ayrıca paylaşımların içeriğinde adı geçen savcı, asker, polis mensupları ve sivil kişilerle ilgili ortaya konan paylaşımlar ve belgelerle ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılması için Polis Genel Müdürlüğü’ne yazı gönderdi.

İlgili soruşturma talebiyle ilgili bilgi Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da iletildi.

Hesaba erişim sağlanamıyor

KKTC Başsavcılığı’nın araştırmalarına göre Ahmet Gaf isimli kayıtlı herhangi bir kişi bulunamamıştı. Hem KKTC Başsavcılığı yetkilileri hem de birçok polis mensubu Ahmet Gaf isimli kişinin hesabına mesajla ulaşmayı denedi ancak hesaba mesajla erişim sağlanamadığı görülmüştü.

Sahte hesapta “gizli belgeler”, “ifadeler” yayınlandı

Ahmet Gaf isimli sahte hesaptan, Polis Genel Müdürlüğü’nün bünyesinden çıkması yasak olan gizli belgeler ve bir polis mensubundan alınan ifade de yayınlandı.

Bir polisin rüşvet aldığına işaret ediliyor

Son yıllarda Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Denetleme Kurulu’nda görev yapan “üst rütbeli bir polis mensubu adına yazılmış son 21 yıla ait 4.10.1999 tarihli 48 bin sterlin, 8.11.1999 tarihli 44 bin sterlin, 6.12.1999 tarihli 44 bin sterlin, 19.04.2004 tarihli 16 bin sterlin, 18.04. 2004 tarihli 12 bin sterlin, 14.12.2007 tarihli 9 bin 800 sterlin 30.12.2006 tarihli 14 bin sterlin ve 14.01.2008 tarihli 20 bin sterlinlik çekler dikkat çekti.

Toplam 207 bin 800 sterlin olan çeklerin bugünkü değeri 1 milyon 612 bin 528 TL, yani bir servet değerinde olduğu görülüyor.

Kaynak: KIBRIS