Akıncı: ‘Hükümet dediklerimi taksit taksit yaptı’

Akıncı: ‘Hükümet dediklerimi taksit taksit yaptı’

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Diyalog TV’de Reşat Akar’ın sorularını yanıtladı…

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan kurulların, icra değil, danışma kurulu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı akıncı, “danışırsanız, toplumun yararına olur” dedi. Covid-19 hadisesinin patlak verdiği gün, Cumhurbaşkanlığı’nda üst düzey bir toplantı gerçekleştirdiğini fakat hükümetin buna katılmadığını, Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlediğini belirtti. 

Akıncı, 13 Mart’ta, kendisinin başkanlığında toplanan Bakanar Kurulu toplantısında, radikal kararlar alınması noktasında önerilerde bulunduğunu ve bu öneriler konusunda yalnız olmadığını, başka diğer siyasi parti başkanlarının da kendisiyle hem fikir olduğunu söyledi. 

“HÜKÜMET TEK BAŞINA, SADECE EKONOMİK KONULARDA KARAR ÜRETEBİLİR”

Olağanüstü halin, KKTC Anayasası’nda bulunmadığını, “olağanüstü durum” önerisinde bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı, hükümetin bu süreçte tek başına çıkarabileceği kanan hükmünde kararnamelerin sadece ekonomik odaklı olabileceğini, yasal açıdan diğer konularda, Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan bir Bakanlar Kurulu’nun karar üretebileceğini ifade etti. 

“HÜKÜMETİN BAZI DÜZENLEMELERİ ANAYASA’DAN YOKSUN”

Hükümetin bir çok konuda şu an tek başına adımlar attığını fakat eleştiri getirmek istemediğini, bunun yeri ve vakti olmadığını fakat hukukçuların zaman zaman bu konuda uyarılar yaptığını belirten Akıncı, yapılan bazı düzenlemelerin Anayasa’dan yoksun olduğuna dikkat çekti, “Ben sadece bunu söylemekle yetiniyorum” dedi. 

Hükümetin, kriz yönetimi konusunda yeterince paylaşımcı bir tavır sergilemediğini vurgulayan Cumhurbaşkanıi, 14 gün boyunca tam bir sokağa çıkma yasağı uygulansaydı, şu an en azından kaç kişinin pozitif vaka olduğunun ortalama sayısının ortaya çıkacağını belirtti. 

“HÜKÜMET, BENİM DEDİKLERİMİ TAKSİT TAKSİT YAPTI”

Bakanlar Kurulu’na başkanlık ettiği toplantıya katılmadan hemen önce, Başbakan Ersin Tatar’ın “sokağa çıkma yasağı kesinlikle ilan etmeyeceğiz” şeklinde beyanatlarda bulunduğunu belirten Akıncı, “eğer dediğim tedbirleri o zamandan almış olsalardı, şimdi çok daha iyi bir noktada olabilirdik” dedi, “hükümet, benim öngörülerimi taksik taksit şimdi yapmadı mı” diye sordu.

“KEŞKE SEÇİM 1 HAFTA SONRA YAPILABİLSEYDİ”
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonbahara ertelenmesi konusunun sorulması üzerine Akıncı, “Keşke bu seçim 1 hafta sonra yapılabilseydi. Bugün ayın 19’u, geçen yılki ilk tur tarihi. Bir hafta sonra seçimin olması gereken tarihti. Ertelenmiş olması, en doğrusu. Halkımıza 30 Nisan’a kadar evde kalın çağrısında bulunuyoruz. Seçimin ertelenmesi doğru bir karar. Fakat 26’sından sonra Cumhurbaşkanını yıpratmak için, ertelenme kararını kullanacak olan kesimler var. Bunun ip uçlarını şu an görebiliyorum” şeklinde konuştu. 

“SEÇİMLERİN ERTELENMESİ KONUSU İSTİSMAR EDİLMEMELİ”

Seçimlerin ertelenmesi kararının sadece kendisine ait olmadığını, Başsavcılığın, hükümetin ve siyasi partilerin talebi üzerine bu kararın alındığını, Meclis’te de onaylandığını belirten Akıncı, “Evet, seçim vatandaşın en son düşündüğü şeydir fakat bu konuda istismar edilmemeli. Hiçbirimizin gündemi seçim değil. Başka arkadaşlarımın da gündeminin bu olabileceğine inanmak istemiyorum” dedi. 

“…EN ERKEN TARİHİ SAPTAYALIM”

“Sağlık olmadan ne geçim ne de seçim olur” diyen Cumhurbaşkanı, 26 Nisan’dan sonra seçim olmadığından dolayı Cumhurbaşkanı’na laf atmek isteyenler olacağını, bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Önümüzdeki bir – iki aya bakarız. Yaz ayları geçsin, hayat bize ne getirecek onu değerlendirelim, en erken tarihi saptayalım” şeklinde konuştu. 

“11 EKİM ALLAH KELAMI DEĞİL”

Seçimlerin 11 Ekim tarihine ertelendiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “tarihin 11 Ekim kalması, Allah kelamlı değil” diyerek, “Ekim değil de daha erken bir tarihte yapılma durumu olursa yapılır, benim itirazım olmaz” şeklinde konuştu.