Akıncı’dan yeniden Erdoğan’a mektup açıklaması…

Akıncı’dan yeniden Erdoğan’a mektup açıklaması…

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Haber Kıbrıs’ın Covid-19 Özel Yayını’na katılarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye ile diyaloğu kaybettik burada kendinizi nerede görüyorsunuz?” sorusu üzerine devam eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubuna yanıt vermediğini ancak Türkiye’den yardım gelmeye devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin KKTC’nni her türkü ihtiyacını karşılamakla muktedir olduğuna dikkat çeken Akıncı, “Bizim irtibat kopukluğu nedeniyle yaşadığımız bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Öyle bir düşünce içerisinde değilim” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuşması şöyle:

Türkiye ile irtibatı kaybettik diye bir durum yok. Bugün açıklamalar yapıldı KKTC’nin her türlü ihtiyaçlarını Türkiye karşılayacak. Karşılamaya muktedirdir.

Defalarca hükümet açıklama yaptı Türkiye’den yardımlar geldi geliyor. Gelecek de tabi ki o konuda hiçbir sıkıntının yaşanacağını düşünmüyorum.

Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, diğer dünyanın önemli kuruluşlarına mektup yazdım. Bu mektubun cevabını almadım ama sayın başbakan görüştü. Bu görüşmede sorgulandı neden cumhurbaşkanı değil de başbakan görüştü. Ben bunu yadırgamam. Çünkü Türkiye’de sistem değişti. Türkiye’de cumhurbaşkanı artık sadece cumhurbaşkanı değil. Aynı zamanda hükümet başkanı aynı zamanda parti başkanıdır.

Dolayıyla bizdeki hükümetin başkanı da hem parti başkanıdır hem de hükümetin başkanıdır. O anlamda icranın da sorumlusudur. O nedenle diyaloğun olmuş olmasında hiçbir sıkıntı yok.

Bizim irtibat kopukluğu nedeniyle yaşadığımız bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Öyle bir düşünce içerisinde değilim.

Türkiye’den buraya yapılmakta olan ve yapılacağına da inandığım katkılar konusunda herhangi bir sıkıntı olduğu kanaatinde değilim.

AKINCI DİYALOĞ GAZETESİ’NE İSE ŞÖYLE AÇIKLAMA YAPTI

Bir soru üzerine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektuba henüz yanıt almadığını söyleyen Akıncı şunları söyledi:  

“Sayın Erdoğan’a Mart ayı içinde mektup yazdım. Sadece sağlık değil, ekonomik anlamda da Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu zor durumu anlattım, yardıma ihtiyaç olduğunu yazdım. Bu mektup dışında dünyanın ilgili kuruluşlarına da mektuplar gönderdim. BM, AB Komisyon Başkanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı Avrupa İmar bankası, Dünya Bankası Sağlık Örgütü… Tümüne mektuplar yazdım. Tek kanal olarak Rum tarafı ve AB ile sınırlı kalmadık. Her merciye başvurduk. Erdoğan’dan yanıt almadım, mektup gelmezse Kıbrıs Türk halkı muhatap alınmıyor demek olur.

Ayrıca mektup yazmamı da beğenmeyenler oldu. Yazıyla yazmak her zaman iyidir, söz uçar yazı kalır. Cevap verilir verilmez, o muhatapların takdiridir. Ama bu dönemde Kıbrıs Türk halkının seçilmiş lideri olarak omuzumdaki sorumluluğun gereğidir. Takdir muhataplarındır. Cevap alınmadığı takdirde Kıbrıs Türk halkı muhatap alınmıyor demektir, çünkü ben Akıncı olarak değil, Kıbrıs Türk halkının lideri olarak yazıyorum.”