Akıncı’dan iki devletli çözüm çıkışı

Akıncı’dan iki devletli çözüm çıkışı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 26 Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu duyurdu.

Buna göre, Ersin Tatar, Tufan Erhürman, Kudret Özersay ve Erhan Arıklı’nın ardından, Mustafa Akıncı, adaylığını açıklayan beşinci kişi oldu.

Akıncı, olmayacak hayaller peşinde koşarak, statükoyu perçinlemek peşinde olmadığının altını çizdi. Mustafa Akıncı, “Bir yerde sorun devam ediyorsa, çözüm için arayış da devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Akıncı, linç politikasını savunanlardan oy beklemediğini, hatta istemediğini belirtti.

“BİRBİRİMİZE GÜVENDİK”

Elisyum Park’ta düzenlenen Güven ve Kararlılık Gecesi’nde konuşan Akıncı, “Bugün Elazığ’dan sonra Van’da büyük bir çığ felaketi yaşandı, dolayısıyla coşkuya biraz ara verelim istiyorum” diyerek, tüm Türkiye’ye başsağlığı dilekleri ve bu tür olayların yaşanmaması temennisi ile sözlerine başladı.

“Birbirimize güvendik, sizlerin güvenini her zaman yanımda hissettim” ifadelerini kullanan Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı makamına olan güvenin hiç aşağılara düşmediğini, başka makamlara olan güvenin düştüğünü, ama Cumhurbaşkanlığının halkın gözünde güven olarak ortaya çıktığını belirtti.

“NESİLLER GEÇTİKÇE, BİRBİRİNE YABANCI OLAN GENÇ KUŞAKLAR VAR”

1960’tan sonra ilk kez beşli bir konferans toplandığını, tarihi fırsatın kaçırılmasında bizim en ufak bir rolümüz olmadığını aktaran Akıncı, Rum tarafının siyasi eşitlik konusunda yalpalayan bir tavır sergilendiğini işaret etti ve “Nesiller geçtikçe, birbirine yabancı olan genç kuşaklara dikkat çekmek için bu konulara değindim” dedi. 

“RUM TARAFI İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ KONUŞMAK İSTERSE OTURUR KONUŞURUZ”

Bir yerde sorun devam ediyorsa, çözüm için arayışın da devam edeceğine dikkat çeken Mustafa Akıncı, şunları söyledi:

“İki devletli çözüm ile ilgili bana atfen manşetler çekilip, beni yıpratmaya çalışanlar oluyor. Rum tarafının bile iki devletli çözümü kabul ettiğini, benim istemediğimi söyleyenler, federasyondan başka bir şeyi görüşmeyi kabul etmediğim söyleniyor.

Rum tarafı iki devletli çözümü konuşmak isterse oturur konuşuruz. Bizim için önemli olan BM huzurunda, Rum tarafının neyi kabul ettiğidir. 

“OLMAYACAK HAYALLER PEŞİNDE KOŞARAK, STATÜKOYU PERÇİNLEMEYECEĞİM

Berlin’de iki toplumlu, iki kesimli federasyon için müzakere ortaya çıktı. Mümkün görünen iki toplumlu, iki kesimli federasyondur.

Olmayacak hayaller peşinde koşarak, statükoyu perçinlemek peşinde değilim. Geldiğimiz noktada ikilem karşısındayız, egemen ayrı bağımsız devlet fikri, hele AB tarafından tanınacak, biz Türkiye Cumhuriyeti ile dostluk maçı bile yapamıyoruz.

Berlin’e gitme diyenler benim yerimde olsa Berlin’e gitmeyerek Rum tarafının ekmeğine yağ sürecekti.

İki devletli çözümü ön görülebilir gelecekte mümkün görmüyorum. Adil bir yaklaşım ile bu yolu yürüyeceğiz ya da bölünmüşlük sürecek, Kıbrıs Türk tarafının bağımlılığı daha da artacak biz bunu istemiyoruz.

Biz kendi özgün kimlik ve kişiliğimiz ile hak ettiğimiz saygın yeri istiyoruz. Beşli bir toplantı için Guterres bizim seçimlerimizi bekliyor. Kimse bize altın tepside bir şey armağan etmez, çözüm için mücadele gerekir. Çözüm sadece Kıbrıs’ın değil, bölgenin de ihtiyacı haline geldi”

HİDROKARBON KAYNAKLARI…

Hidrokarbon kaynaklarına ilişkin konuşan Mustafa Akıncı, “Ya bir moratoryum ilan edilmeli ya da 13 Temmuz’daki önerimize kulak verilecek ya da iki taraf da ayrı ayrı çalışma yürütecek. Sadece Rum tarafının bu zenginliklerden yararlanmasını kabul edemeyiz” değerlendirmesini yaptı.

“BAŞKA ŞEHİTLER OLMASIN”

Mustafa Akıncı’nın diğer önemli konu başlıkları ise şunlardı: “Bu topraklarda el birliği ile mücadele edelim, başka şehitler olmasın, kardeşlik, barış olsun.

“KIBRISLI TÜRKLER KENDİSİNİ İFADE EDERKEN, KISITLANMA DUYGUSU HİSSETMEMELİ”

Türkiye ile iyi ilişki en büyük arzumuz, ancak yıllardır sağlıksız bir ilişki oldu. İstişare gerekli, ama tek yanlı olmamalı. Kıbrıslı Türkler kendisini ifade ederken, kısıtlanma duygusu hissetmemeli. 

15 TEMMUZ: “KİM OLURSA OLSUN, SİVİL YÖNETİMİN YANINDAYIZ”

15 Temmuz 2016’da Türkiye’de askeri darbe girişimi oldu, darbe sonuçlanmadan, askeri darbeye hayır dedik ve sivil yönetimin yanında olduğumuzu belirttik. Kim olursa olsun, demokratik yönetimin yanında duracağız.

Bu olay bittikten sonra çeşitli mitingler yapıldı, gittikçe bir parti mitingine dönüştü ve ben o mitinglerin hiçbirine katılmadım. Biz demokrasinin, sivil yönetimin yanında yer aldık. 

“MADDEDE ÖNGÖRÜLENLERDEN MİLİM DIŞINA ÇIKILMADI”

Hiçbir gazeteciye bizi desteklesin diye bir şey önermedik. Bunlar, gazetecilere bir hakarettir. Bütçede Cumhurbaşkanlığının takdiri ile hangi çerçevede harcanabileceğini ön gören bir madde var. O maddeyi ben yazmadım. 

Maddede öngörülenlerden milim dışına çıkılmadı. Bir önceki seçimde bu konuyla ilgili konuştum.

Benim mal varlığım ortada, herkesin gözü önünde.

Kıbrıs Postası