Akıncı’ya CTP’den eleştiriler devam ediyor…

Akıncı’ya CTP’den eleştiriler devam ediyor…

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görevde bulunduğu dönemde, Cumhurbaşkanlığı’na gitmesini sağlayan motor güçlerden birisinin de CTP olduğunu, ama bunun CTP’nin Akıncı’nın her adımına kefaleti olduğu anlamına gelmeyeceğini vurgulayarak, “Eğer öyle olsaydı, 2015’teki seçimde doğrudan Akıncı’ya destek vermeyi tercih ederdik” dedi.

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan, Rasıh Reşat’ın hazırlayıp-sunduğu ‘Karar Zamanı’ programına konuk olan Şahali, CTP’nin Akıncı’ya mutlak kefaletinin söz konusu olmadığının altını çizerek,“Akıncı’nın yaş saplantısı olan gibi davranmasını eleştirmiştim. Ben varsam çözüm var, ben yoksam çözüm yok deme şansımız yok” ifadelerini kullandı.

“AKINCI, CUMHURBAŞKANLIĞI SÜRECİNİ, GEREKEN BİÇİMDE DEĞERLENDİREMEDİ”

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs sorununun çözümüne yürekten inandığını, ama Cumhurbaşkanlığı sürecini gereken biçimde değerlendiremediğini belirten Erkut Şahali, “Bunları Akıncı’nın yüzüne de söylediğim için, bunları söylemekten rahatsızlık duymuyorum.Bilgi birikim, donanım olduğunu görüyoruz ve o nedenle şimdi Tufan Erhürman zamanı diyoruz” şeklinde konuştu.

“BİRİNCİ TURUN GALİBİ OLACAĞIMIZI SÖYLEYECEK KADAR ZAMAN GEÇTİ”

CTP’li olup Erhürman’a oy vermeyecek kişinin çok az olduğundan bahseden Şahali, “Birinci turun galibi olacağımızı söyleyecek kadar zaman geçti, 50 gün bunu başarmak için çok uzun bir zaman” değerlendirmesini yaptı.

“ACİL ÇÖZÜME DEĞİL, ACİL ‘ÇÖZÜMLERE’ İHTİYAÇ VAR, KIBRIS SORUNU TÜM SORUNLARIN ANASI DEĞİL”

Yola erken çıktıklarını, 17 Aralık’tan beri kampanya yürüttüklerini, Tufan Erhürman’ın çok emek sarf etiğini ve CTP olarakErhürman’ın yanında olduklarını vurgulayan Erkut Şahali, “Acil çözüme değil, acil ‘çözümlere’ ihtiyaç var, Kıbrıs sorunu tüm sorunların anasıdır demiyoruz” dedi.

“TANGO İKİ KİŞİLİK BİR DANSTIR, ÇÖZÜME ULAŞMADIK DİYE ASKIDA KALAMAYIZ”

Kıbrıs Türk halkının kendi kendine yeten, kendi kendini yönetir olması için siyaset yaptıklarını, ancak bunun Türkiye’ye karşı olmak gibi istismar edildiğini belirten CTP’li Vekil, “Kıbrıs sorunu çözülmedi diye, hiçbir şeyin çözülemeyeceği gibi bir anlayış yanlıştır. Tango iki kişilik bir danstır, çözüme ulaşmadık diye askıda kalamayız” ifadelerini kullandı.

“SÜRECİN ERHÜRMAN’IN CUMHURBAŞKANI OLMASI İLE SONUÇLANACAĞINI ÜMİT EDİYORUM”

Yorucu bir iş ile uğraştıklarını, ama son derece ilgi ve sempati ile karşılandıklarını dile getiren Erkut Şahali, sürecin sonunun Tufan Erhürman’ın Cumhurbaşkanı olması ile sonuçlanacağını ümit ettiklerinden söz etti. Şu anda sahte bir cennette yaşadığımızı iddia eden Şahali, “Göç Yasası’nda değişiklik yapılmasını Meclis’te görüştük, ama maaşların ve diğer yükümlülüklerin ödenmesi için devlet 100 milyon TL’lik borç almış. Bu sahte bir cennettir” şeklinde konuştu.

“YENİ BİR HAMLEYE İHTİYAÇ VAR”

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ardından yeniden bir hukukçuyu Cumhurbaşkanı seçmenin arifesinde olduğumuzu, Anastasiadis’in de hukukçu olduğunu anlatan CTP Milletvekili Şahali, “Bizim şu anda yeni bir hamleye ihtiyacımız var, hukukun önemine hem çözüm müzakerelerinde hem de müzakerelerin durduğu zamanlarda Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda entegresini sağlamak için argümanların dile getirilmesinde ihtiyaç var” dedi ve Tufan Erhürman’ın da bunu yerine getireceğine olan inancının tam olduğunu söyledi.

“ERHÜRMAN, KIBRIS SORUNUNA HAKİMİYET KONUSUNDA ŞÜPHE UYANDIRMAYAN TEK ADAY”

Erhürman’ın bir toplumsal figür olduğunu, bu süreçte Erhürman’ın, artık bir toplum lideri figürüne dönüştüğünü belirten Şahali,“Açıklanan adaylar arasında Kıbrıs sorununa hakimiyet konusunda şüphe uyandırmayan tek aday” değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE İLE GERGİNLİK VAR, KİMSE İNKÂR EDEMEZ”

Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkiler konusu hakkında konuşan Şahali,Türkiye ile gerginlik olduğunu, bunu kimsenininkar edemeyeceğini, bu gerilimin halklara da yansıyabileceğini ve en kötü yanınında bu olduğunu vurguladı. Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin ilişkilerinin her zaman iyi olması gerektiğini, ast-üst ilişkisi olmaması gerektiğini kaydeden Erkut Şahali, “Gerek bürokrat, gerekse bakan olduğum dönemde, Türkiye’den hiçbir mevkidaşım bana bakan değilmiş gibi davranmadı” ifadelerini kullandı.

“KIBRISLI TÜRKLER İLE TÜRKİYE ARASINDA KALICI GERİLİM MÜMKÜN DEĞİL”

Zaman zaman Türkiye ile ilişkilerde inişler ve çıkışlar olduğunu, şu anda Türkiye ile ilişkiler konusunda iniş olduğunu savunan Şahali,“Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye, Türkiye’nin de Kıbrıslı Türklere ihtiyacı var. Asıl olan Türkiye Devletini temsil edenler ile KKTC Devletini temsil edenlerin, ilişkileri canlı tutmasıdır. Kıbrıslı Türkler ile Türkiye arasında kalıcı gerilim mümkün değildir” dedi.

“KAPILARIN KAPANMASI CORONA VEYA MÜLTECİDEN DOLAYI DEĞİL”

Sınır kapılarının kapanması ile ilgili konuşan Erkut Şahali, dün Apoel ve ELAM’ınyaptığının faşizm olduğunun altını çizerek, “Faşistlere göre kendilerinden başkasına yaşam hakkı verilmemelidir. Kıbrıs’ın bölünmesine neden olan da faşizmdir” değerlendirmesini yaptı.

Kapıların kapanmasına ilişkin nedeni henüz kimsenin bilmediğini anımsatan Şahali, “Eğer sebep Corona virüs ile neden diğer kapılardan gelmiyor. Bunu mülteciler üzerinden değerlendirmek de yanlıştır, çünkü mülteciler sınır kapısından geçmez. Kapıların kapatılması, Kıbrıslı Türklerin giderek artan özgüveninin engellenmesine yönelik ciddi bir hamledir” diye konuştu. Yeni bir eyleme hazırlanıldığını, dolayısıyla Kıbrıs Rum Yönetiminin zor durumda olduğunu söyleyen CTP Milletvekili Şahali, “Kıbrıslı Türk ve Rumların insan haklarına saygı konusunda kapıları kapatanlara güçlü bir yanıt verilmeli” ifadelerini kullandı.