Arıklı’dan Türkiye çıkışı

Arıklı’dan Türkiye çıkışı

YDP Genel Başkanı ve Cumuhrbaşkanı adayı Erhan Arıklı, BRT ekranlarında yayınlanan Basın Odası programında Türkiye’nin Kıbrıslı Türklere yönelik müdahalelerinin hoş olmadığını ifade etti.

Arıklı, gazetecilerin soruları üzerine, 74’den sonra KKTC’deki  siyasetçilerin Türkiye’yi müdahaleler için davet ettiğini ve bunun da zaman içerisinde hoş karşılanmamaya başladığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yöneten bir halk olarak ortaya çıkması gerektiğini kaydeden Arıklı, “Ama biz sürekli birilerini davet müdahale etmesi için davet ediyoruz. Sürekli müdahaleler karşısında da kimin işine geliyorsa ona göre tavır sergiliyoruz. Bu hoş bir şey değil” dedi.

Arıklı şöyle konuştu: “Türkiye’den seçim otobüsleri geliyor, içi dolu insanlar geliyor köylere kasabalara lobi gücü geliyor. Bunlar hoş bir şey değil. Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin müdahalelerine sert tepki göstermesinin nedeni de budur. Akıncı’nın Türkiye karşıtlığı prim yapıyorsa bunun nedeni müdahalelerin hoş karşılanmamasıdır. Kıbrıs Türk Halkı Türkiye’yi sever ama müdahalesini hoş karşılamaz. Bunun Türkiye tarafından anlaşılması lazım. Buradaki siyasi irade ne olursa olsun onunla çalışması gerekmekte.”