Asgari ücret ‘asgariye’ yetmiyor!

Asgari ücret ‘asgariye’ yetmiyor!

KIBRIS Gazetesinden Ali Çatal’ın haberine göre,  Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren başlıca süpermarketlerden Ocak 2020 sonu itibarıyla alınan fiyatların ortalamaları uyarınca, KKTC’de çalışanlara an itibarıyla verilen asgari ücret, dört kişilik bir ailenin aylık asgari mutfak masrafının sadece yüzde 65,8’ine tekabül ediyor.

Çalışmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda, içecek ve temizlik için sadece mutfak özelinde harcaması gelen aylık asgari tutar 4 bin 495 TL 71 kuruş olarak kayda geçerken; bu rakam, 2 bin 958 TL tutarındaki aylık net asgari ücretin yüzde 66’sı bile etmiyor.

Et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal gıdaların yanı sıra; unlu mamuller, bakliyat, içecek ve temizlik ürünleri gibi ‘olmazsa olmaz’ mutfak malzemelerinin birim fiyatlarının baz alınıp, bunların dört kişinin ihtiyacına göre oranlandığı fiyat skalasında zirvede dana kıymasının yer aldığı görülürken; en ciddi gider kalemini de hayvansal gıdalar başlığı ile birim başı en yüksek fiyata sahip mutfak tüpü teşkil ediyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız… https://www.kibrisgazetesi.com/ekonomi/asgari-ucret-asgariye-yetmiyor-h81706.html