Bakan açıkladı… Karpaz’da av yasaklanıyor

Bakan açıkladı… Karpaz’da av yasaklanıyor

Tarım Bakanı Oğuz, Dipkarpaz’daki küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığına karşı tedbirleri artırdıklarını, ilgili taraflar ayrıca Avcılık Federasyonu’yla da işbirliği içinde çalıştıklarını açıkladı

AVCILARA UYARI: AĞILLARA YAKLAŞMAYIN… Dipkarpaz’da küçük baş hayvanlarda görülen “çiçek hastalığı” nedeniyle bölge 1 ay daha karantina altına alındı, canlı hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Tarım Bakanı Dursun Oğuz, aşılama ile üreticilere eğitim programının yarın itibariyle başlayacağını açıkladı. Oğuz, Avcılık Federasyonu’yla yapılan istişare kapsamında da avla ilgili yasaklamaların da gündemde olduğunu söyledi. Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser de, Karpaz’da bugün ava gidecek avcılara, ağıllara 200 metreden fazla yaklaşılmaması çağrısı yaptı, İnce Av’ın da tamamen yasaklanması için öneri hazırlanacağını duyurdu.

HASTALIK SAKLANDI, ESKİ MÜDÜRE SORUŞTURMA AÇILIYOR… Tarım Bakanı Dursun Oğuz, hayvanlarda hastalık belirtisinin 8 Kasım’da başladığını ancak Veteriner Dairesi eski Müdürü Hüseyin Ataben’in bu durumu Bakanlığa bildirmeyerek suç işlediğini söyledi. Ataben’e şahsi olarak ayrıca hastalık sürecinin başlangıcıyla ilgili soruşturma açılacağını vurgulayan Oğuz, “Hüseyin Ataben’in Veteriner Dairesi Müdürlüğü görevinden alınmasının nedenlerinden biri de budur” dedi. Oğuz, üreticiye büyük zarar veren bu durumun kendilerinden saklanmasının affedilemez olduğunu söyledi.

Doğan SAMER

Dipkarpaz’da hayvan ölümlerine neden olan “çiçek hastalığı” hızla yayılıyor. Üreticiler, her gün ekmek parası kazandıkları hayvanlarını toprağa gömmek zorunda kalıyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Veteriner Dairesi ile Dipkarpaz Belediyesi, hastalığa karşı bölgede çalışmalar başlattı.

KIBRIS’a konuşan Tarım Bakanı Dursun Oğuz, hastalıkla mücadele için önlemlerin artırıldığını ve çalışmaların hızla sürdüğünü söyledi.

Ölü hayvan sayısının çok olduğunu, Veteriner Dairesi tarafından da şu an 15 hayvanın uyutulduğunu belirten Oğuz, yeni hastalık belirtisi veren hayvan olmadığını ifade etti. Oğuz, karantinanın 1 ay daha süreceğini, bölgeye canlı hayvan giriş ve çıkışının da yasaklandığını söyledi.

Oğuz, hayvanlara aşı yapılacağından, 14 ile 21 günlük sürecin önemli olduğuna işaret ederek önlemler kapsamında bölgede avın yasaklanmasının da gündemde olduğunu belirtti. Oğuz, İnce Av’ın yasaklanması için Avcılık Federasyonu’yla istişare içinde olduklarını, önerinin hazırlanıp Bakanlar Kurulu’na sunulacağını belirtti.

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser de, Karpaz’da bugün ava gidecek avcılara, ağıllara 200 metreden fazla yaklaşılmaması çağrısı yaptı.

İnce Av’ın da tamamen yasaklanması için Tarım Bakanlığı’yla birlikte öneri hazırlanacağını ve Bakanlar Kurulu’na sunulacağını ifade eden Keser, “Karpaz’dan başka bölgeye avlanmaya gidecek olan avcıların, köpek aracılığıyla hastalığı başka yere taşıma riski var. Amacımız bunu önlemektir. Biz de gereken duyarlılığı göstererek, Tarım Bakanlığı’yla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Oğuz: 20 bin aşı getirtildi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, geçimini sadece hayvancılıktan sağlayan Dipkarpazlı üreticilerin mağdur edilmemesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Bölgedeki üreticiler ve bazı birlik temsilcileriyle dün bir araya gelip görüş alışverişinde bulunduklarını, üreticilerin taleplerini ilettiklerini anlatan Oğuz, hayvancılara yem sağlanması için girişim başlatılacağını belirtti.

Oğuz, hayvanlara biran önce aşı yapılması gerektiğini ifade ederek Türkiye’den 20 bin aşı getirtildiğini, Salı günü aşılama programının başlatılacağını açıkladı.

Hayvan üreticilerinin ne yapması, nasıl davranması gerektiğiyle ilgili eğitim programlarının da yarın başlatılacağını belirten Oğuz, şu ana kadar izlenen yolun doğru olduğunu söyledi.

“Hastalığı sakladılar, eski müdür hakkında soruşturma açılacak”

Tarım Bakanı Oğuz, Karpaz’da görülen bu hastalığın kendilerine zamanında bildirilmediğini açıkladı.

Oğuz, ilk belirtilerin 8 Kasım’da başladığını, dönemin Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben’in durum bilgisinde olduğu halde bunu Tarım Bakanlığı’ndan sakladığını vurguladı.

Oğuz, “Daire müdürünün bu davranışı suçtur. Ataben hakkında şahsi, hastalığın başladığı dönemle ilgili de soruşturma açılacaktır. Böyle bir davranışın affı olmaz. Üreticiler perişan durumda. Hüseyin Ataben’in görevden alınmasının gerekçelerinden biri de budur” dedi.