Basın-Sen’den açıklama: ‘Zor bir süreçten geçiyoruz’

Basın-Sen’den açıklama: ‘Zor bir süreçten geçiyoruz’

Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte gerek hükümet gerekse de işverenlerle diyalog yolunu sonuna kadar zorluyoruz. Zorlamaya da devam edeceğiz. Fakat bu durumun ilelebet sürmesi mümkün değildir. Bu maili okuyanlarınızın bazısı maaşlarını bu ay almış olabilirler. Ancak ne yazık ki çoğunluk ya maaşlarını tam alamamış, ya da işten çıkarılmıştır. O nedenle bu ay başı tam maaş alanlar veya işvereni ile anlaşıp belirli bir ücret konusunda uzlaşan arkadaşlarımız sakın “bize bir şey olmayacak, bu süreç atlatılacak” rehavetine kapılmasın. 


Gelecek ay maaş ödeyebilecek kurum sayısı belli bile değildir. Sizlerden isteğimiz, emeğimiz, ekmeğimiz ve mesleğimiz için her türlü mücadeleye hazır olmanızdır. Geldiğimiz aşamada diyalog yoluyla bu süreci aşmamız oldukça zor görünüyor o nedenle bu mücadeleyi sokakta kazanmak zorundayız. Hem hükümet edenlere hem de yıllarca onlarla birlikte hareket edenlere karşı acımasız olmalıyız. En önemlisi de tek vücut olabilmeyi başarabilmeliyiz. En ufak bir tereddüt etmeden sendikanızla birlikte hareket etmeniz bu kavgadan başarılı çıkmamız elzemdir.


 Mayıs ayı çok hareketli ve sert geçecektir ancak inanıyoruz ki bu zorlu mücadelenin sonunda kazanan biz olacağız. Kimi yerlerde hem yöneten hem çalışan olacağız. Eşitlik ilkesine sahip olacağız. Patron da biz emekçi de biz olabilmek için Mayıs ayı çok kritik bir dönemdir. Bizimle hareket edecek işverenlere kapımız açık olacaktır, hareket etmeyecek olanlar ise bu mücadelenin sonunda kaybeden taraf olacaktır. 
Sizlere güveniyoruz. Sabredeceğiz ve günü gelince bizleri aydınlığa götürecek süreci başlatacağız.