Başkan açıkladı… Girne’ye kimsenin girmesini istemedi…

Başkan açıkladı… Girne’ye kimsenin girmesini istemedi…

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Koronavirüs salgını nedeniyle Girne bölgesi hudutlarına, Girne dışından görevli olmayan kişilerin yasaklanması için Başbakanlık ve Bakanlar Kuruluna öneri sunduklarını duyurdu.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

“Covid-19 salgını ile ilgili Belediye Meclis üyelerini tek tek aradım. Yaşadığımız bu durumun hassasiyeti konusunda konuşmalar yaptık. Konuşmalarımızda herkesin yaşadığımız durumun hassasiyetinin farkında olduğunu, belediye meclis üyelerinin de COVİD 19 salgını ile ilgili kendi aralarında yaptıkları konuşmaları tarafıma ilettiler. Biz de Belediye olarak bazı vatandaşlarımızdan ve bölgemiz doktorlarından gelen telkinleri göz önünde bulundurarak meclis üyelerimiz ile toplantı yapmadan telekonferans ile bir karar sureti oluşturmuş bulunuyoruz.

GİRNE BÖLGESİ HUDUTLARINA GİRNE DIŞINDAN GÖREVLİ OLMAYANLARIN GİRİŞİ YASAKLANSIN

Bu süreçte aldığımız kararlar özet olarak; yaşadığımız sorunların çözümlenmesi için Girne Bölgesi hudutlarına Girne dışından görevli olmayanların girişinin yasaklanmasına, diğer amaçlarla gelen tedarikçi ve benzeri kişilerin kurallara uyması şartıyla girebileceklerinin kararının alınması için KKTC Başbakanlığına ve KKTC Bakanlar Kuruluna konu hakkında öneride bulunulmasına oy birliği ile karar verildi.

Biz bu kararı 30 Mart 2020 Pazartesi sabahtan Başbakanlığa ve Bakanlar Kurulu genel sekreterliğine gönderdik. Özellikle çevremizde meydana gelen pozitif vakalar artmaya başladığı bugünlerde, bunun önemini bir kez daha altını çizerek bu konuda bugün uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağının yeterli olmadığını, daha katı kurallar konulması gerektiğini,örneğin Girne merkeze civar köylerden alışveriş vb. maksadıyla gelinmesinin hiçbir manası olmadığını, Çünkü diğer beldelerimizde de benzin istasyonları, eczane, market, kasap, banka ve bu bankaların şubelerini var.

Dolayısı ile Girne Merkeze gerek doğudan gerek Batı istikametinden gelmenin bir manası yoktur. Bu konuda bir hassasiyet oluşmuştur. Belediye meclisi dikkat çekmek amacıyla bakanlar kuruluna böyle bir öneride bulunmuştur. Bunun da mutlaka dikkate alınması gerektiğine inanıyoruz ve bir karar sureti oluşturarak Belediye Meclis üyelerimizin çoğunun imzaladığı bu karar suretini Sayın Başbakana ve Bakanlar Kurulu genel sekreterliğine yolladık.”