Belediyeler endişeli

Belediyeler endişeli

KIBRIS gazetesinden Ceren ÖZBİL’in haberine göre, Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK), kaynak yetersizliği nedeniyle tazminatları ödeyemeyecek duruma gelmesiyle, hükümet yetkilileri, çözümü, belediyelerin topladığı emlak vergisinin yüzde 15’ini komisyona aktarmakta arıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Taşınmaz Mal Vergisi konusunda bir düzenlemenin gündemde olduğunu söyledi. Taçoy, belediyelerin topladığı vergilerin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bakanın bu açıklamaları ise belediyelerde ciddi endişe yarattı. Birçok belediye başkanı yapılan bu çalışma ile ilgili kendilerine bakanlık tarafından yeterli bilgi verilmemesi nedeniyle kafa karışıklığı yaşıyor.

Ciddi borç yükü altında bulunan belediyelerin, toplanan emlak vergisinin yüzde 15’ini de TMK’ya aktarması durumunda daha da ekonomik çıkmaza gireceği tahmin ediliyor.

TMK’nın, şu ana kadar sonuçlanan ya da dostane bir şekilde çözülen başvurular için 750 milyon TL’ye, yani yaklaşık 100 milyon sterline ihtiyacı var. Hatta bu rakamın daha da artabileceği konuşuluyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız… https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/belediyeler-endiseli-h82935.html