Çalışma Bakanlığı’ndan ‘1500 TL ücret desteği’ ile ilgili açıklama

Çalışma Bakanlığı’ndan ‘1500 TL ücret desteği’ ile ilgili açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı basın acıklamasında 1500TL  ücret desteği  için başvuru şekli, yeri ve tarihinin  ilerleyen günlerde açıklanacağını  söyledi.

Bakanlık açıklamasında;

25  Mart 2020 tarihinde Covid -19 tehdidiyle mücadele  kapsamında, Bakanlar Kurulu tarafından alınan ekonomik önlem ve destekler çerçevesinde,  2020 yılı Nisan ve Mayıs ayları için İstihdam Destekleme Merkezi tarafından  işletmelerin devamlılığının ve istihdamın sürekliliğinin sağlanması amacıyla çalışanlara her ay için 1,500 TL ücret desteği  verilmesi ile ilgili olarak , çalışmalar Bakanlığımız tarafından ivedilikle sürdürülmektedir.

Bu bağlamda, hangi sektörlerin kapsam dahilinde olacağı, çalışanlara ücret desteğinin  nasıl uygulanacağı  ve yöntemi ile ilgili çalışmaları yapmak üzere;  Başbakanlık , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bürokratlarından oluşan bir komite kurulmuştur. Komite çalışmalarına başlamış  olup; süratle yapılacak olan çalışmaların sonucunu kamuoyu ile paylaşacaktır.

1500 TL desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne başvurduğu, ve  ilgili Dairelerde yoğunluk yaşandığı gözlemlenmiştir.

Bakanlığımız,  1500 TL  ücret  desteğinin uygulanma şeklini  ilerleyen günlerde , kamuoyu ile detaylı bir şekilde paylaşacaktır.

Vatandaşlarımızın  1500 TL ücret desteği için,  açıklanacak tarihe kadar Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Daireleri’ne başvurmamaları önemle rica olunur.’ dedi