Çok önemli… Koronavirüsü açıklaması…

Çok önemli… Koronavirüsü açıklaması…

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özlem Gürkut, ‘koronavirüs (COVID-19) şüphesiyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde karantina altına alınan KKTC vatandaşı 74 yaşındaki kadınla ilgili hastanedeki meslektaşlarıyla görüştüğünü ve doktorların, koronavirüs’ten ziyade, bakteri veya grip enfeksiyonundan şüphelendiğini açıkladı.

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Gürkut, “COVID-19 enfeksiyonunu dışlamak amacı ile kan tetkiklerinin Ankara Hıfsısıhha’ya gönderilmek üzere hazırlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Hastanın karantina altında bulunduğunu ve gerekli tüm tedbirlerin alındığını, sonuç çıkıncaya kadar da hastanın karantina altında tutulacağını ve gerekli açıklamanın Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını ifade eden Tabipler Birliği Başkanı Gürkut, halkı bilinçlendirmek maksadıyla, koronavirüsten korunmaya yarayacak bilgiler paylaştı:

“Bilmemiz gerekenler:

Dünya Sağlık Örgütü, CDC gibi önemli ve güvenilir örgütler yeni koronavirüs COVID-19’dan korunmak için;

*Sık sık ellerimizi sabunlu su ile yıkamamız, bu mümkün değilse alkol bazlı dezenfektanlar kullanmamız gerektiği

* Hapşururken-öksürürken tek kullanımlık kağıt mendiller kullanıp hemen çöpe atmamız gerektiği

*Hapşururken-öksürürken ağzımızı ellerimizle kapatmak yerine, kolumuzun içini kullanmamız gerektiği

*Ateşli, öksürük ve nefes darlığının eşlik ettiği bir hastalık geçirmekteyken seyehat etmememiz, toplum içine çıkmamamız gerektiği, gereğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerektiği

*Bu dönemde zorunlu olmadıkça özellikle hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat etmememizi önermektedir.

Diğer yandan hastalığın 2-14 günlük kuluçka süresi, yani virüsü aldıktan sonra ilk hastalık belirtilerinin görüldüğü zamana kadar geçen süresi olduğu ve bu dönemde de virüsü taşıyan kişilerin hiçbir belirti göstermezken bile bulaştırıcı olabilecekleri akılda tutulmalıdır.

Son 14 gün içinde

  • Doğrulanmış COVID-19 infeksiyonu vakası ile yakın temas eden;
  • Hastane ilişkili COVID-19 enfeksiyonu bildirilen bir ülkede, sağlık tesisinde bulunan;
  • Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan

Ve öksürük, ateş, nefes darlığı gibi hastalık belirtilerini gösteren kişilerin zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna (el hijyenine uyarak ve maske takarak) müracaat etmeleri önemlidir.”

Benzer Haberler