Devlet teknoloji çağını yakalayamadı

Devlet teknoloji çağını yakalayamadı

KIBRIS gazetesinden Ceren ÖZBİL’in haberine göre, ülkede her ne kadar güncel veriler elde etmek için çeşitli yasa çalışmaları yapıp, bunların bazılarını da yürürlüğe koymayı başarsak da birçok devlet kurumuna ait web sitesinde güncel bilgileri yayınlamayı başaramadık.

Sağlık Bakanlığı’ndan tutun, Çalışma Dairesi’ne, Devlet Planlama Örgütü’ne, Maliye Bakanlığı’na, Ekonomi Bakanlığı’na ait web sitelerindeki birçok bilgi aylarca, hatta yıllarca geriden geliyor.

Bu da güncel bilgilere ulaşmayı oldukça zorlaştırıyor. Sitelerde olmayan güncel bilgilere ulaşmak için ilgili kuruma dilekçe yapılıp, Bilgi Edinme Yasası Kapsamı’nda bilgi talep ediliyor. Ancak bu kapsamda da istenen bazı bilgiler de zaman zaman güncel olmayabiliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Ekonomist Okan Veli Şafaklı, resmi sitelerdeki verilerin güncel olmasının şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Şafaklı, şeffaflık ve hesap verebilirliğin, yolsuzluk ve usulsüzlük zeminini ortadan kaldırdığını belirtti.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız… https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/devlet-teknoloji-cagini-yakalayamadi-h83071.html