Doğuş Derya’dan yaylım atışı… ‘AKSA’nın sözleşmesini gözden geçirin…’

Doğuş Derya’dan yaylım atışı… ‘AKSA’nın sözleşmesini gözden geçirin…’

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Doğuş Derya, Meclis Genel Kurulu’nda salgın ve alınan önlemlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak, bu kriz sürecinin doğru yönetilemediğini ifade etti.

Milletvekili Derya’nın çarpıcı açıklamaları şöyle:

“Şeffaf olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Covid’le ilgili mücadele için bir bütçe ayırdığınızı söylüyorsunuz. Eğer şeffafsanız hangi kesintilerden ne kadar gelir elde ettiğinizi açıklamanızı istiyoruz. Bu kaynak nereye harcandı bunu bilmiyoruz. Hala daha doktorlar hastanede maske, tulum ve eldiven eksikliği olduğu söyleniyor. Bu malzemelerin sürekli kaybolduğu söyleniyor bununla ilgili denetim yapılıyor mu? Genel bir tarama yapılması gerektiğini söylüyoruz. Test kiti yetersiz deniliyor. Ama bu covid için ayrılan bütçenin ne kadarı test kitleri için harcanıyor. Sayın Ersin Tatar, ‘Kabile değiliz’ dedi ama bence kabine değiliz demek istedi çünkü, Başbakan’ın söylediğini Başbakan Yardımcısı yalanlıyor, Sağlık Bakanı’nın söylediğini Başbakan yalanlıyor. Sayın Özersay çıkıp Sağlık Bakanı’nın yerine açıklama yapıyor. Sürekli bir yarış halindeler.”

“SÜREKLİ OLARAK BİR DEMEÇ VERME YARIŞI VAR”
“Sürekli bir demeç verme yarışı var. Hala daha Cumhurbaşkanlığı seçimi psikolojisinden kurtulamadınız. Sürekli kararlar değiştiriyorsunuz, Araç kayıt açılacaktı dediniz ama vazgeçtiniz. Araç Kayıt online ödeme yapanlara indirim olacak dediniz ama bu online ödemeyi yapamayan 60 yaş üstü insanları düşünmediniz. Arz ve talebin aynı anda dibe vurduğu bir dönemdeyiz. Hem hane halkının alım gücünü düşürüyorsunuz ama diğer yandan giderleri minimize etmek için ne yapıyorsunuz. Elektrik, telefon ve tüp gaz fiyatlarının düşürülmesi için ne yapılıyor.”

“ALINAN YANLIŞ KARARLAR YÜZÜNDEN ÜLKE ENTÜBE DURUMUNA GELDİ”
“Alım garantisinden dolayı şimdiye kadar yerine 8 tane santral yapabileceğimiz AKSA’ya yıllarca milyonları ödedik. AKSA’nın bu süreçte hiç kaybı yok. AKSA’nın sözleşmesini gözden geçirmelisiniz. Bundan sonra Kıbrıslı Türkler iş beğenmediği için değil, ücret politikalarından dolayı hizmet sektöründe çalışmıyordu. Güney’de ve İngiltere’de hizmet sektöründe çalışırken niye kendi ülkesinde çalışmasın ki. Burada tedavi olmaya gelen fakat sınır kapıları kapandığı için Güney Kıbrıs’a geri dönmek istediği halde geri dönemeyen Kıbrıslı Rumlar için hiçbir şey yapılmadı. Alınan yanlış kararlar yüzünden ülkemiz entübe duruma geldi. Lütfen hastanın ölmesine izin vermeyin.”