Dolar kuru yatay seyretti

Dolar kuru yatay seyretti

Dolar fiyatları, yeni haftaya 5.98 TL seviyesinden, Euro fiyatları ise düne 6.62 TL bandından başladı. Dolar kuru, dün yaşanan kapanışta 5.98 TL seviyesinde hareket ederken; Euro fiyatları ise 6.61 TL seviyelerinde bulunuyordu.

Dolar kuru, önceki gün piyasaların kapanış saatinde 5.98 TL seviyesinde hareket ederken; düne yatay seviyeden başladı. Dolar kuru, gün içerisinde en düşük 5.9624 TL seviyesini görürken; en yüksek 5.9880 TL seviyesine yükseldi. Dolar fiyatları, dün Türkiye saati ile (TSİ) 16.55 itibarıyla 5.9816 TL seviyesinde hareket ederken; Euro fiyatları aynı dakikalarda 6.6089 TL seviyesinde bulunuyordu. Sterlin ise aynı dakikalarda 7.82’ler bandından işlem gördü.

Analistler, teknik açıdan dolarda 6.00 TL seviyesinin psikolojik açıdan önemli direnç konumunda olduğunu aktarırken, 5.95 TL’nin destek olarak izleneceğini belirtti. Doların dünyada en çok işlem gören altı adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, dün yüzde 0.13 yükselişle 97.75 seviyesinde; Euro/dolar paritesi ise 1.1046 seviyelerinde bulunuyordu.10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10,28 seviyesinde, iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10,30 bandında seyrediyor.

Reel efektif döviz kuru geriledi

Öte yandan, Türkiye’de reel efektif döviz kuru, 2020’nin ilk ayında 76,09’dan 75,72’ye geriledi. Kasım 2016 itibarıyla 100,0 seviyesi altına gerileyen reel efektif döviz kuru, 2018’in 2. yarısında kadar kademli olarak 76,0’ya kadar geriledi.Ağustos 2018’de yaşanan kur şokunda Türk lirasının (TL) döviz karşısında tarihi değer kaybetmesiyle reel efektif döviz kuru, 62,49 seviyesine indi. 2019’da kurun 5,50 üzerinde dengelenmesi ve fiyat aralığının da kontrollü olmasıyla reel efektif döviz kuru, 77,0 seviyesine doğru yükseldi. Aralık periyodunda 76,09 olan reel efektif döviz kuru, ocak döneminde 75,72’ye geriledi.

Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk lirasının ağırlıklı ortalama değeri. Ağırlıklar ise ikili ticaret akımları kullanılarak belirleniyor. Reel efektif döviz kuru ise nominal efektif döviz kurundaki nispi fiyat etkileri arındırılarak elde ediliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hesaplanan reel efektif döviz kuru endeksleri, Türkiye’nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Ons ve gram altın düşüşte

Çin’de görülen Koronavirüs, 2003 yılındaki SARS virüsünü aştı ve hem can kaybının hem de vaka sayısının artması ile ülkede acil durum ilan edildi. Yaşanan bu olağanüstü durum ekonomi üzerinde de büyük hasaryarattı, hem üretim hem de tüketimin azalması, seyahatlerin durdurulması ve hayat akışının sınırlandırılması ile piyasalar da duruma negatif tepki verdi.

Yılbaşı tatilinin uzatılmasının ardından bu hafta açılan Çin piyasası ilk işlem gününde sert düşüş yaşadı, Çin Merkez Bankası da acil önlem olarak piyasalara yüksek miktarda likidite sağladı. Merkezin hamlesinin ardından satışlar azalırken, hisseler ise dün ‘kısmi toparlama’ gösterdi.

Önce Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-İran gerilimi, ardından Çin’de görülen ve yayılan Koronavirüs’ü ile güvenli liman talebi arttı ve altın, ocak periyodunu ağustos sonrası en iyi yükselişle tamamladı. Yeni haftaya bin 590 dolar seviyesinde başlayan altın, merkezin müdahalesinin ardından bin 565 dolar seviyesine gerilerken; ABD Dolar Endeksi ise 98,0 seviyesine doğru yükselmeye devam etti.

Ons altında yükseliş trendi bu ay içinde de devam ediyor ve uzmanlar, kısa vadede bin 530 dolar üzerinde trendin korunmasını bekliyor. Türkiye içinde ise geçen hafta hem ons fiyatındaki artış hem de dolar/TL kurunun yeniden 5,98’e yükselmesi ile gram fiyatı 304 TL’ye çıkarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Önceki gün ve dün, ons fiyatının yüzde 1’e yakın gerilemesi ile gram da 301 TL’ye geriledi. Tarihi rekor sonrası görülen en düşük seviye olan 289 TL önemli destek olarak izlenirken, 310 TL ise kritik direnç olarak kabul ediliyor.

Türkiye içinde ayrıca Suriye meselesinin yeniden gündeme gelmesi ve İdlib’de yaşanan son saldırının ardından jeopolitik riskler de yeniden fiyatlanmaya başladı. Bu nedenle Türkiye içinde altın halen en önemli güvenli varlık olarak talep görmeye devam ediyor.