“Eğitime bugün serpilecek nefret tohumları, ilerde sulh yerine çatışmayı getirecektir”

“Eğitime bugün serpilecek nefret tohumları, ilerde sulh yerine çatışmayı getirecektir”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden Güney Kıbrıs’taki okullarda okutulacak olan bir ders kitabından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili sayfanın yırtılması talimatını verenlere tepki gösterdi.

Hasipoğlu yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı :

“Doğru yolda yürümek için siz de çocuklarınıza Atatürk’ü okutup öğretmelisiniz..Rum Eğitim Bakanlığı, lise 2. sınıf İngilizce çalışma kitabının, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye’nin Muhteşem Kahramanı” başlığı altında işlendiği 36’ncı sayfasının yırtılması talimatı verilen genelge ile ilgili açıklama yaparak, kitabın “uygunsuz” değerlendirilerek tümden toplatılmasına hükmedildiğini açıkladı.

Kitaplarınızdan Atatürk’ü çıkaracağınıza , en temel öğrenilecek ilkeyi sizlere hatırlatmak isterim . Yurtta Sulh (Barış) , cihanda Sulh …

Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi bir taraftan yurt içinde huzur ve sükûnu, güven içinde yaşamayı, diğer taraftan da milletlerarası barış ve güvenliği hedef tutar, ilke, hem iç politikanın, hem de dış politikanın temel dayanağıdır.

Dünyada olabilecek herhangi bir rahatsızlığın herkese zarar verebileceğini, bu yüzden de milletlerin diğer milletlerin sorunlarına kayıtsız kalamayacağını ifade eden Atatürkçülüğünbütünleştirici ilkelerindendir. “Yurtta sulh, cihanda sulh” en geniş ve yaygın anlamıyla teknik bir deyim olan kolektif güvenliği, milletlerarası barışın korunmasını ve devamlılığını da ifade eder

Doğru yolda yürümek için siz de çocuklarınıza Atatürk’ü okutup öğretmelisiniz …Eğtime bugün serpilecek nefret tohumları , ilerde sulh yerine çatışmayı getirecektir.”