Ekonomist Hamit: ‘Toplum olarak ekonomi cahiliyiz’

Kıbrıs Postası TV’de Ulaş Barış’ın Gündem programına konuk olan Ekonomist ve Mağusa İnsiyatifi Aktivisti Mertkan Hamit, “Türk Lirası ciddi bir kırılma yaşıyor. Kendi içerisinde ciddi bir kayıpları var” dedi.

Hamit, ortada bir çok çözüm önerisi gezdiğini ancak bunların ‘palyatif’ olduğunu kaydederek, tek gerçekçi çözümün, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte Eurozone’a girmek olduğuna dikkat çekti. Türk Lirası’nın son 6 ay içerisinde %30’ları aşan kaybı olduğunu dile getiren Hamit, piyasayı dengelemek için az olanı çoğaltılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“ÇÖZÜMLE BİRLİKTE EURO’YA GEÇMELİYİZ”

“Denge sağlanamadığı için Türk Lirası’nın değeri düşüyor”diyen Hamit, “Daha dibe vuracağımız, yolumuz var. Daha dikkatli olmamız gerekiyor. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde sürekli artan bir döviz görebiliriz. Tüm bu yaşanacak olanlardan muaf değiliz. Hiç bir şekilde yönetemediğimiz ve kullandığımız para birimimiz var”şeklinde konuştu. Palyatif çözüm önerilerinin çok olduğu ancak gerçekçi tek çözümün belli olduğunu anlatan Hamit, “En gerçekçi olanı siyasi çözümle beraber Euro’ya geçmek olacaktır”ifadelerini kullandı.

“STABİL PARA BİRİMİMİZ YOK, TÜRKİYE’NİN KAPISINI ÇALMAK ZORUNDAYIZ”

Mertkan Hamit, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Geldiğimiz noktada döviz krizi ile baş başayız. Sağlıklı bir piyasada merkez bankası başkanları toplumla genel olarak paylaşımlarda bulunur. Bizde bunların olması ve sıklaşması gerekir. KKTC tanınmış bir devlet olmadığı için bu tarz kararları alamayacak durumdadır.  KKTC’nin de belli sorumlulukları vardır. İlk önce Kıbrıs sorunu çözülmesi gerekir. İki taraflı anlaşmaların yapılması için ciddi adımlar atılması gerekir.  Para birimine sahip olmadığımız için Türkiye’nin kapısını çalmak durumdayız.  Stabil bir ekonomik presinsibimiz yoktur. Bunun için siyasi adımlar atmamız lazım. Kıbrıs sorunun çözümü bizim için bir reçete görevindedir.  Siyasi bir irademiz olması gerekir. Yapılması gerekenleri yapmıyoruz.”

“TOPLUM OLARAK EKONOMİ CAHİLİYİZ”

“Toplum olarak ekonomi cahiliyiz. Ne bilimsel bir makale ne de başka veriler ortaya konuluyor. Reçeteler ortaya konulmuyor. Bunları ciddi noksanlık olarak görüyorum” diyen Hamit,  “Sistematik bir bilgi oluşturarak insanları ekonomi hakkında bilgilendirmiyoruz. Buna hiç önem vermedik. Kıbrıs sorununa aşırı odaklanmamız yan etkilerinden biri olabilir.”ifadelerini kullandı.

“ŞİMDİ GERÇEKLERLE YÜZLEŞİYORUZ”

“Gelecek hayallerimizi ve Kıbrıs’ın geleceğini kaybetmemiz üzerine bu durum sürekli bir hal alacaktır”diyen Hamit, “Bu sorunun bütün sorumluları bellidir. Şimdi bunlarla yüzleşmemiz lazım.  Derinya kapısı konusunda aktivistler olarak tartışmalar yaptık. Bir çok kişinin kazancı olacağını düşündük. Biz bunun gerekliliklerini yapamadık ve kapıyı açamadık.  Bizim Kıbrıs Türk toplumu olarak hatalarımızı tamir etmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

“CTP PM YA DA MYK’SI, YAPILAN AÇIKLAMALARI OYLAMAYA KALKSA, BUNLAR ONAYLANIR MI, EMİN DEĞİLİM”

“Kıbrıs sorununda gerekli söylemleri duyamıyoruz” diyen Hamit,  “Biz sadece kendi rolümüzü ve sorumluluklarımızı yerine getirmiyoruz.  Geldiğimiz durum bizi çok derin çıkmaza itiyor. Çözüm güçleri olarak sınıfta kalmış durumdayız. TDP ortalarda yok. CTP içinde bir kaç yürekli insan dışında açıklama yapan yok. Yani ben düşünüyorum da, CTP’deki çözüm için çalışan grubun parti adına yaptığı açıklamalar, önceden Parti Meclisi ya da MYK’da oylamaya sunulsa, ben gerçekten korkuyorum ki, bunlar onaylanmayacak”şeklinde konuştu.

“SOMUT OLARAK ELİMİZDE HİÇBİR ŞEY YOK”

Derinya kapısı hakkında konuşan Hamit, “Tam bir yılan hikayesi ile karşı karşıyayız. Konuyu Müteahhitlerle konuştuğumuz zaman bize ‘Hükümet canı çektiği zaman ihaleye giriyor’ diyorlar.  Aslında hükümetin niyeti olmadığını duyuyoruz. Bir başka bilgi ise ‘Derinya Kapısı hakkında çok konuşuyoruz onun için açmıyorlar’ diye bir söylem duyuyoruz.”dedi.

“Gerekirse insanlar yürüyerek geçsin, yeter ki  kapıyı açsınlar” diyen Hamit, “ Hiçbir şey yapamadık.  Somut olarak elimizde hiçbir şey yok. Bu kapı konusunda da geldiğimiz nokta tam bir belirsizlik. Mağusa halkı bu kapıyı bekliyor”şeklinde konuştu.

Kaynak: Girne Postası

Benzer Haberler