‘En büyük açığı’ kapatacağız

‘En büyük açığı’ kapatacağız

‘Lobicilik’ faaliyetlerinin birincil amaçları olduğunu söyleyen Vision Cyprus kurmayları, ekonomi ve politika enstrümanlarının birbirinden ayrılamayacağını vurguladı 

“TAM ON ELÇİYİ TOPLUYORUZ”… Vision Cyprus Kurucu Başkanı Oğuz Can, “Ekonomi ve politika enstrümanları birbirine eşittir ve birbiriyle atbaşı gider. Bunları ‘istesek de’ birbirinden ayrı düşünemeyiz” şeklinde görüş bildirirken; ‘belli kapıları açabilecek’ formasyona sahip herkese ‘tam da bu nedenle’ içlerinde yer olduğunu söyledi. “Dış bağlantı kurmak zor, bunları kaybetmeden ilerletmek daha da zor” da diyen Can, özellikle Alman Elçiliği’yle son derece güçlü bağlar kurduklarını; hatta ocak ortasında on büyükelçinin katılımıyla bir ‘yuvarlak masa toplantısı’ da yapacakları bilgisini kamuoyuna duyurdu.

“İÇ GELİŞMELER ENERJİMİZİ TÜKETİYOR”… Kurucu Asbaşkan Dengiz Kürşat, “Önce evimizi tımar etmeliyiz fakat dış bağlantı kurmanın zorluğunun yanı sıra ekonomik ve siyasi gelişmeler için haddinden fazla enerji harcıyoruz” sözleriyle, ülkeye özgü eko-politik sıkıntıların, yurt dışına yönelik faaliyetlere ket vurduğu gerçeğine işaret etti. Kürşat, “Kendisini Oğuz beyin evine davet ettiğimiz Bulgaristan Büyükelçisi, ‘Gelmesine gelirim de sizin orada ‘dönüş yolu’ var mı?’ gibi bir şey sordu. Güney Kıbrıs’ın, uluslararası misyonlara yönelik uyguladığı bu psikolojik propagandayı kırmayı hedefliyoruz” diyerek, lobi faaliyetlerine ihtiyacımızı vurguladı.

Ali ÇATALKIBRIS GAZETESİ

   Vision Cyprus yöneticileri, KIBRIS Gazetesi’ne yaptıkları ziyarette, öncelikli hedeflerinin lobi faaliyetleriyle Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması olduğunu kaydetti.

   Kuruluşlarının üzerinden henüz dört ay geçtiğini fakat buna rağmen önemli bir yol aldıklarını söyleyen kurum yöneticileri, “Uluslararası dış misyonların tamamı Güney Kıbrıs’ta ve Güney, bu sayede misyon şeflerine ‘psikolojik manipülasyon’ uyguluyor. Buna karşı bir ‘denge unsuru’ olma iddiasıyla yola çıktık. Lobicilik faaliyetlerimizle, ülkemizin ‘en büyük açığını’ kapatacağız” ifadelerini kullandı.

   Güney Kıbrıs kaynaklı ‘kara propagandanın’ diplomatik misyon şefleri üzerinde ‘bilinçli şekilde’ uygulandığını da söyleyen Vision Cyprus yöneticileri, bu yapıyı ‘kırmayı’ hedeflediklerini de kaydetti.

“Güney’e geçebilmek ilk kıstasımız”

   Oluşumlarına kabul edilebilme kıstaslarının, genel kanının aksine, iş insanı olmak değil; ‘KKTC tabiyetine sahip olmak yani Güney’e geçmekte herhangi bir sıkıntı yaşamamak yabancı dil bilmek’ olduğunu da kaydeden Vision Cyprus yöneticileri, “Üyemiz, en azından İngilizce bilmeli. Mevcut yönetim kurulumuzun tamamı yurt dışında eğitim almış, yabancı dil bilen ve ülke dışında belli bir süre yaşamış kişilerden oluşuyor. Yani yabancıya nüfuz edecek damarı çok iyi biliyoruz” sözleriyle, lobicilik faaliyetleri için ‘yetkin’ kişilerle çalıştıklarını kaydetti.

   Çok zengin bir bilgi hazinesine sahip olduklarını da belirten yönetim kurulu üyeleri, geçmişte kurdukları bağları ‘daha da güçlendirerek’ yollarına devam ettiklerini ve Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’ten Dışişleri eski Bakanı’na, Alman elçisinden Hrisostomos’a, çok yönlü bir enformasyon ağına sahip olduklarını vurguladı.

Can: Ekonomi ve politika ayrılmaz

   Kurucu Başkan Oğuz Can, “Ekonomi ve politika enstrümanları birbirine eşittir ve birbiriyle atbaşı gider. Bunları ‘istesek de’ birbirinden ayrı düşünemeyiz” şeklinde görüş bildirirken; ‘belli kapıları açabilecek’ formasyona sahip herkese ‘tam da bu nedenle’ içlerinde yer olduğunu söyledi.

   “Dış bağlantı kurmak zor, bunları kaybetmeden ilerletmek daha da zor” diyen Can, özellikle Alman Elçiliği’yle son derece güçlü bağlar kurduklarını; hatta ocak ortasında on büyükelçinin katılımıyla bir ‘yuvarlak masa toplantısı’ da yapacakları bilgisini kamuoyuna duyurdu.

Kürşat: Önce evimizi tımar etmeliyiz

   Kurucu Asbaşkan Dengiz Kürşat da “Önce evimizi tımar etmeliyiz fakat dış bağlantı kurmanın zorluğunun yanı sıra ekonomik ve siyasi gelişmeler için haddinden fazla enerji harcıyoruz” sözleriyle, ülkeye özgü eko-politik sıkıntıların, yurt dışına yönelik faaliyetlere ket vurduğu gerçeğine işaret etti.

   Kürşat, “Kendisini Oğuz beyin evine davet ettiğimiz Bulgaristan Büyükelçisi, ‘Gelmesine gelirim de sizin orada ‘dönüş yolu’ var mı?’ gibi bir şey sordu. Güney Kıbrıs’ın, uluslararası misyonlara yönelik uyguladığı bu psikolojik propagandayı kırmayı hedefliyoruz” diyerek, hem ne gibi bir propaganda çalışmasıyla karşı karşıya kaldığımızı hem de lobi faaliyetlerine ne denli ihtiyacımız olduğunu aktardı.