Engelliler Federasyonu heyeti Sucuoğlu’na taleplerini aktardı

Engelliler Federasyonu heyeti Sucuoğlu’na taleplerini aktardı

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu yetkilileri Çalışma Bakanı Sucuoğlu’nu ziyaret ederek taleplerini aktardı.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk beraberindeki heyetle  birlikte 3 Aralık Dünya Engelliler  günü dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret etti.Yücetürk konuşmasında federasyon olarak amaçlarının Engelli bireylerin topluma kazandırılması olduğunu anlattı ve 14 maddelik talepler listesini  Bakan Sucuoğlu’na sundu.

Engelliler yasasının engellilerden çok  hastalara  hizmet  ettiğini  belirten  Yücetürk, yasa  çerçevesinde engellilerin haklarının  verilmesi  gerektiği  üzerinde durdu.  Başbakanlık bünyesinde kurulan Engelli Hizmetleri Koordinasyon kurulunun oluşumuna da engelliler arasında eşitsizlik yarattığı gerekçesiyle tepki gösteren Yücetürk,  engellilerin  sorunlarını çözecek tek  bir dairenin kurulması gerektiği görüşünü paylaştı. “Koordinasyon kurulunun kaldırılmasını istiyoruz” diyen Yücetürk, aksi halde altı dernek  olarak  hiçbir toplantıya gitmeyeceklerini bu konuda  kararlı olduklarını söyledi.

Bir diğer sorunlarının istihdam  olduğunu kaydeden  Yücetürk, 2006 yılından bu yana tek  bir engellinin kamuya  istihdam  edilemediğine dikkat çekti ve bu sorunun düzeltilmesini talep etti. Yücetürk Özel eğitim yasası konusunda da destek istedi. Engellilerin ulaşım ve dolaşım sorunlarına da değinen Yücetürk, 2016 yılında imar yasası altında engelli standartları tüzüğünün çıktığını ancak hiçbir şey yapılamadığını kaydetti.  Bakan Sucuoğlu da konuşmasında, ülkede 6000 engelli bulunduğunu ve bunun azımsanmayacak bir rakam olduğunu dile getirerek, sadece 3 Aralıkta değil yılın her günü  farkındalığın olması gerektiğini  belirtti.