Erhürman: Karşımızda sorumluluk sahibi olmayan birileri var

Erhürman: Karşımızda sorumluluk sahibi olmayan birileri var

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, şu anda Bakanlar Kurulu’nun yok hükmünde olduğunu söyledi ve Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Başbakan’ın bir bakana vekalet vermesi gerektiğini, defalarca uyarılmasına rağmen verilmediğini söyledi.  CTP lideri Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.  Erhürman konuşmasında çok ilginç günlerden geçtiğimizi söylerken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin bittiğini, ancak seçimin bitmesinden önceden başlayan bir sürecin olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tur seçimine kısa bir süre kala Halkın Partisi’nin hükümetten çekilme kararı aldığını söyleyen Erhürman, “Bu daha önceden yaşanmış bir şeydi. Halkın Partisi’nin hükümetten çekilmesinin bir anlamı var. Teknik bir anlamı var. Halkın Partisi’nin hükümetten çekildiği gün, hükümetin meclis içerisindeki desteği, yeterli olan sayının altına düşmüştür. Altına düştüğü anda, yeterli olan sayının, normal şartlarda o hükümetin Başbakanı’nın yapması gereken şey, gidip istifasını Cumhurbaşkanı’na sunmasıdır” dedi.

“BAŞBAKAN İSTİFASINI VERMELİYDİ”

Bunun yapılmasıyla devlette herhangi bir boşluk yaratılmayacağını da vurgulayan Erhürman, yeni Bakanlar Kurulu’nun gelinceye kadar, zaten eski Bakanlar Kurulu’nun görevde kalacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin bittikten hemen sonra, Başbakan’ın gidip istifasını vermesi gerektiğini tekrar söylediklerini de vurgulayan Erhürman, “Başbakan’ın istifasını sunması, devlet makamlarında hiçbir boşluk yaratmazdı. Yine bu yapılmadı. Salı günü mecliste yapılan grup başkanları ve başkan vekillerinin toplantısında bizzat ben, o zamanki Başbakan’a, şimdi Cumhurbaşkanı oldu kendisi, çok açık bir şekilde ‘Yeterince hukuku zorladınız, daha fazla zorlamayın. Cumhurbaşkanlığı makamına gitmeden kısa bir süre önce bir bakana vekaleti bırakın, hiç olmazsa Başbakan vekili olan biri olsun karşımızda. Aksi halde, Bakanlar Kurulu’nun oluşumu ortadan kalkar. Bakanlar Kurulu yok hükmünde bir Bakanlar Kurulu olur’ dedik. İnatla bu da yapılmadı. Yapılmaması için hiçbir sebep de yoktu” dedi.

“SORUMLULUĞUN S’SİNDEN BİLE HABERİNİZ YOK”

Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesinin başka bir şey, Bakanlar Kurulu’nun kendinin bir başkanı olmasının başka bir şey olduğunu söyleyen Erhürman, “Bakanlar Kurulu’nun başkanı olmaksızın zaten ortada bir Bakanlar Kurulu yoktur ki, Cumhurbaşkanı gelip de başkanlık etsin.

Benzer Haberler