Erhürman: Memleket şu an yangın yeri

Erhürman: Memleket şu an yangın yeri

 CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “memleketin yangın yeri olduğunu ve kimilerinin bunun hâlâ farkında olmadığını” söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, milletvekillerinin memleket meselelerini konuşmayacaksa, milletvekilliği yapmasının ve siyasetin içinde olmasının bir anlamı olmadığını söyledi ve Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğu için, sadece Cumhurbaşkanlığı’na yönelik konuşmanın kabul edebileceği bir şey olmadığını belirtti.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Erhürman, BRT’de “18. Saat” programına konuk oldu, soruları yanıtladı.

Gezici Araştırma Şirketi’nin siyasi araştırma raporunu değerlendiren Erhürman, anket sonuçlarının sahada gördükleri ile hiçbir şekilde örtüşmediğini söyledi.

“MEMLEKET ŞU AN YANGIN YERİ”

Memleketin şu anda “yangın yeri olduğunu” savunan Erhürman, kimilerinin bunun hâlâ farkında ve ciddiyetinde olmadığını belirtti.

Ekim ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimini düşünerek, strateji yapanlardan olmadığını söyleyen Erhürman, “Her zaman gerçek meseleler ne ise onları konuştuk. Bunlar elbette Cumhurbaşkanlığı’yla da ilgilidir. Çünkü buralarda liderlik yapmak gerekiyor. Şu anda ‘saldım çayıra, Mevlam kayıra’ durumu ile karşı karşıyayız” dedi.

“RAKİPLERİM ÜZERİNDEN PRİM YAPMAM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kendisine doğrudan eleştiri yaptığını hiç görmediğini söyleyen Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın çevresinden gelen eleştiriler olduğunu söyledi. Erhürman,  “İlerlerken ben her zaman önüme bakarım, arkama bakmam” dedi.

Erhürman, “Bir seçim yarışında ben rakiplerim üzerinden prim yapmak derdinde olmam. Çünkü seçim yarışında olan herkesten beklediğim kendi yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmasıdır. Sayın Akıncı, yapıyor yapmıyor o kendisinin anlatacağı bir şeydir. Ama ben o görevde olsaydım, yürütmenin bir kanadı olmamdan hareketle yetkilerimi kullanır, diyalog yolunu hükümetle, Türkiye ile Güney Kıbrıs ile Brüksel ile de sonuna kadar zorlardım” dedi.

“BU YÖNETİM İLE 11 EKİM’E GİDERKEN NEYLE KARŞILAŞACAĞIZ BİLEMİYORUM”

Sağlık alanındaki gelişmelerin, olumsuz yönde seyretmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin yeniden tartışılır hale geleceğini söyleyen Erhürman, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene çekilmesi önerisi yapıldığında benim söylediğim bu idi. Çünkü korktuğum şey de bu idi. Umarım başımıza gelmez ama yavaş yavaş görmeye başladığımız şey o. Bu şartlar altında bizim de daha tedbirli seçim propagandası yapmamız gerekiyor. İnsanlarımızı daha fazla korumamız gerekiyor. Ama bu yönetim zihniyeti ile 11 Ekim’e giderken neyle karşılaşacağımızı kestiremiyorum”

“KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIM”

Anayasa’nın 5’inci maddesinin yürütme yetkisi ve görevini Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’na verdiğini söyleyen Erhürman, Cumhurbaşkanı’nın kuracağı diyalogla yürütme içerisinde çok daha aktif olabilmesinin mümkün olabileceğini belirtti.

Tufan Erhürman, “Dışarı ile de kuracağınız diyalogla, bu ülkenin ihtiyaçları konusunda daha fazla katkıda bulunabilmek mümkündür” dedi.

Kıbrıs sorunu konusunda da değerlendirmede bulunan Erhürman, “Kıbrıs sorununun çözümü için gece gündüz çalışacağımın garantisini verebilirim. Ama bu ülkede hiç kimse ‘ben gelirsem çözümü kesin getiririm’ diyemez. Çünkü Kıbrıs sorununu biraz bilen herkes, bunun sadece Kıbrıslı Türklerin sorunu olmadığını da bilir” diye konuştu.

Türkiye ile de uyumu, pratikte görmek istediklerini söyleyen Erhürman, “Bu uyum laf üzerinden aynı şeyleri söylüyoruz ya da Türkiye’ye güzellemeler yapıyoruz üzerinden sağlanmaz” dedi.

Erhürman, hükümeti eleştirerek, “Siz Türkiye Cumhuriyeti’nden ne zaman yardım isteyeceğinizi bile bilmiyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti ile görüşüp pandemi hastanesi meselesini halledemez miydiniz?” diye sordu.