Ertuğruloğlu: KKTC için örnek olsun

Ertuğruloğlu: KKTC için örnek olsun

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, AKPM alınan Kosova’nın tam üyeliği kararına dikkat çekti:

Ertuğruloğlu, “Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Kosova’nın Konseye “ön koşulsuz” tam üye olarak kabul edilmesini tavsiye eden raporu memnuniyetle karşılıyor ve nihai üyeliğini destekliyoruz. Bunun Rum tarafının baskıları sonucunda halen izolasyonlar altındaki KKTC için de örnek teşkil etmesini bekliyoruz.” dedi.

Taha Can GÜRLEK

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Avrupa Birliği Zirvesi ve Kosova’nın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) tam üyelik sürecini KIBRIS’a değerlendirdi.

Avrupa Birliği Zirvesi’nde Türkiye hakkında alınan kararlarda Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan tarafının etkin bir rol oynadığını ve bunun şaşırtıcı olmadığını belirten Ertuğruloğlu, AB’nin tarafsız ve iyi niyetli bir aktör olarak algılanması için Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün tanınması gerektiğini vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Kostantinos Kombos’un açıklamalarını eleştiren Ertuğruloğlu, Kıbrıs meselesinde atılması gereken bir sonraki adıma işaret ederek, “Kıbrıs konusunda atılması gereken bir sonraki adım, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun Kıbrıs Türk halkının özden gelen egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmek olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Ertuğruloğlu, AB’nin GKRY’nin üyeliğini kabul ederken herhangi bir önkoşul sunmamasına rağmen Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs konusuna rehin tutmaya çalışmasını eleştirerek, “Avrupa Birliği’nin, Rum tarafının baskısına boyun eğerek Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini Kıbrıs konusuna rehin tutmaya çalışması kabul edilebilir ve adil bir yaklaşım değildir!” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye-AB ilişkilerinin Kıbrıs konusunda rehin tutulmaya çalışılması adil bir yaklaşım değildir!”

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Avrupa Birliği’nin GKRY’nin üyeliğine koşulsuz olarak onay vererek uluslararası antlaşmalara ve kendi üyelik kriterlerine aykırı davrandığına dikkat çekerek, GKRY Dışişleri Bakanı Kombos’un açıklamalarını şu sözlerle eleştirdi;

“Bu söylemler hadsizliğin göstergesidir. Uluslararası antlaşmaların ve kendi üyelik kriterlerinin hilafına hiçbir önkoşul sunmadan GKRY’nin Avrupa Birliği üyeliğine kabul eden Avrupa Birliği’nin, Rum tarafının baskısına boyun eğerek Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini Kıbrıs konusuna rehin tutmaya çalışması kabul edilebilir ve adil bir yaklaşım değildir.”

“Kıbrıs Türk halkının tercihi KKTC’nin devamlılığıdır!”

Bakan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Rum tarafının daha önce denenmiş ve tüketilmiş formüllere destek verir gibi görünerek dünyayı aldatarak, zamana oynama çabası içerisinde olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının uluslararası alanda tanınmasını engellemek istediğini vurguladı.

Ertuğruloğlu, uluslararası toplumun, Kıbrıs Rum tarafının çözüm istemediği ve uzlaşmaz tutumuyla bilinen geçmişini artık fark etmesi gerektiğini belirterek, “Türk tarafı tercihini çok belirgin bir şekilde zaten yapmıştır. Daha önce denenmiş ve tüketilmiş formüllere sözde destek verir gibi görünerek dünyayı kandıran Kıbrıs Rum tarafının tek amacı, zamana oynamak ve Kıbrıs Türk halkının dünya ile buluşmasını engellemektir. Uluslararası toplum, bugüne kadar uzlaşmaz tutumlarıyla çözüm istemediği defaten kanıtlanmış olan Rum tarafının bu oyunlarının artık farkına varması gerekmektedir. Kıbrıs Türk halkı, geçmişten günümüze iyi niyetle müzakere masasında yerini almış ve gerekli tüm çabayı ortaya koymuştur. Ancak,  ilgili tüm taraflarca son çaba olarak görülen 2017 yılında İsviçre’de Crans Montana’da gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı sonucunda Kıbrıs Türk tarafı yeni bir vizyon ortaya koymuştur.  Günümüz gerçeklerinden hareketle, adada adil, gerçekçi ve sürdürülebilir bir uzlaşının iki ayrı bağımsız devletin aralarında geliştirecekleri işbirliğine dayalı iyi komşuluk ilişkilerinden geçmektedir. Bu çerçevede, Kıbrıs Türk halkının tercihi kendi özgür iradesiyle kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin devamlılığıdır.” ifadelerine yer verdi.

“Kosova’nın nihai üyeliğini destekliyoruz!”

Son olarak, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve Rum Dışişleri Bakanı Kostantinos Kombos tarafından “kabul edilemez” olarak nitelendirilen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) toplantısında Kosova’nın Konseye “ön koşulsuz” ve tam üye olarak kabul edilmesini tavsiye eden raporu değerlendirerek, sözlerini şöyle noktaladı:

“Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) toplantısında Kosova’nın Konseye “ön koşulsuz” tam üye olarak kabul edilmesini tavsiye eden raporu memnuniyetle karşılıyor ve nihai üyeliğini destekliyoruz. Bunun Rum tarafının baskıları sonucunda halen izolasyonlar altındaki KKTC için de örnek teşkil etmesini bekliyoruz.”

Kombos ne demişti?

Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Kombos çarşamba günü Avrupa Konseyi Zirvesi’nde Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilerle ilgili kabul edilen sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Ankara artık bir sonraki adımı atmaktan sorumlu. Avrupa Konseyi Zirvesi kararları, Türkiye için belirli koşulları ve önkoşulları olan bir sürecin başlangıcı, bu durum hem genel yükümlülüklerle hem de Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerin yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti’ni ilgilendiren konuları da değerlendirme kriterlerine dayalı.” ifadelerine yer vermişti.

Benzer Haberler