Girne’de 3 iş yeri bir gün süreyle kapatıldı

Girne’de 3 iş yeri bir gün süreyle kapatıldı

Korona virüs salgınına karşı tedbirlerini artıran Girne Belediyesi, halk sağlığının korunması ve hijyen şartlarının sağlanması amacıyla market, kasap ve fırın denetimlerini de sıklaştırdı.

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında Bakanlar Kurulunun aldığı kararlar çerçevesinde gıda satışlarının devam ettiği; market, kasap ve fırınlara yönelik alınması gereken tedbirleri yerinde kontrol eden zabıta ekipleri denetimlerini sürdürerek kurallara uymayan işletmelere cezai işlem uyguluyor.

Denetimlerde çalışanların eldiven takıp takmadıklarını kontrol eden Zabıta ekipleri, bakkal, büfe, kasap ve marketler de çalışanlara ve müşterilere halk sağlığını tehlikeye sokacak olumsuzluklardan kaçınarak korona virüs salgınına karşı eldiven ve maske kullanmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide; dün ve bugün yapılan kontrollerde Kaşgar Market, Çağın Off Licence ve Turgay Off Licence işletmelerinin içeride fazla yoğunluk olması, girişlerinde dezenfeksiyon ve hijyen önlemleri alınmaması nedeniyle, Bakanlar Kurulunun kararlarına uygunluk arz etmediğinden kapatılarak mühürlendiği belirtildi.

Konu ile açıklamada bulunan Belediye Başkanı Nidai Güngördü, “Son zamanlarda marketlerdeki yoğunlukta dikkate alınarak insanların belli aralıklarla ve belli sayıda market içine alınması için birçok kez uyarı yaptık. Market önlerinde mutlaka hijyen koşullarına uygun eldiven ve maske dağıtılması, dezenfekte ilaçlarla ellerimizi dezenfekte edilmesi konusunda da yine birçok market sahibi ile görüşerek bu konuda gereken kurallara uymaları gerektiğini belirttik” dedi.

Güngördü, “Belediye ekiplerinin yapmış olduğu kontrollerde, Bakanlar Kurulunun alınması gerekli gördüğü tedbirlere uyulup uyulmadığı denetleniyor. Market içerisinde aşırı kalabalıklaşmanın önlenmesi, kasa ödeme noktalarında vatandaşların 2 metre mesafe sınırının sağlanması, kasada ve raflarda görevli personelin eldiven ve maske kullanımı yanında; girişlerde eldiven ve el dezenfektanı sağlanması yasal olarak zorunlu tedbirlerdendir. Halk sağlığı için hijyeni ön planda tutan ve vatandaşların da sosyal mesafe kuralına uyması için uğraş veren işletmelere de teşekkür ederim. Belediye ekiplerimizin rutin kontrolleri devam edecek; değerli halkımızın içi rahat olsun, uygunsuzlukların tespiti durumunda da gerekli yaptırımlar uygulanacaktır” diye konuştu.