GKRY lideri Hristodulidis: “Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye arasında güven tesisi gerekir”

GKRY lideri Hristodulidis: “Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye arasında güven tesisi gerekir”

GKRY lideri Nikos Hristodulidis bugün yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin temsilcisinin güven tesisine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek “Kıbrıs sorununa çözüm getirecek müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin hedefimize ulaşmak için çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Dali’de gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği kişisel temsilcisi Maria Angela Holguin’in güven tesisine atıfta bulunan açıklamasının sorulması üzerine Hristodulidis şunları söyledi:


“Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasında güven tesis edilmesi gerekir. Bu açıklamayı herkese yapmış olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Holguin ile sürekli temas halindeyim, kendisi Kıbrıs’ta olmayabilir ama sürekli temas halindeyiz, çabalarına devam etmek üzere Kıbrıs’a gelecek. Tüm bu çabanın, Genel Sekreter’in görev tanımından, iki kesimli iki toplumlu federasyondan başka bir şey olmayan çözümün spesifik çerçevesinden kaynaklandığını belirtmek de önemlidir. Ve bu çaba devam etmektedir. Zorluklara rağmen, müzakereleri yeniden başlatmak, bugüne kadar elde edilen kazanımların üzerine yenilerini eklemek ve Kıbrıs sorununun çözümünden başka bir şey olmayan hedefe ulaşmak için, mümkün olan her şeyi yapmaktan başka seçenek yoktur.”

Türk tarafından, diyaloğun yeniden başlaması için bir pencere açacak herhangi bir şey olup olmadığı sorusuna Nikos Hristodulidis “birçok temas yapılmakta, birçok görüşme yapılmaktadır, her şey kamuoyuna açıklanmıyor. Günün sonunda herkes ve her şey nihai sonuca göre değerlendirilecektir. Bu yüzden aceleci davranmayalım. Çabalarımızı sürdürüyoruz ve hedefimize ulaşmayı gerçekten ümit ediyoruz, zira bundan başka bir seçenek yok.”

Benzer Haberler