BBC’ye konuştu: Aya Napa turistler için güvenli bir yer değil

BBC’ye konuştu: Aya Napa turistler için güvenli bir yer değil

Geçtiğimiz Temmuz ayında Güney Kıbrıs’ta 12 İsraillinin toplu tecavüzüne uğradığını söyleyen 19 yaşındaki İngiliz kadının, şikayetini geri çekmesi üzerine, Kıbrıs mahkemesi, kadını “toplumu yanılttığı” için suçlu buldu. Mahkemenin bu kararı İngiltere’de protesto ediliyor.

Twitter’da başlatılan “#BoycottCyprus (Kıbrıs’ı boykot et) kampanyasına, karşılaştığı baskılar sonucu ifadesini değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen kadının annesi de katıldı.

GÜNDE 18-20 SAAT ARASI UYUYOR

Kadının annesi BBC’ye yaptığı açıklamalarda Güney Kıbrıs’a yönelik boykotu desteklediğini, Aya Napa’nın turistler için güvenli bir yer olmadığını söyledi.

Kızının travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını söyleyen anne, hipersomnia nedeniyle kızının günde 18 ila 20 saat uyuduğunu, halüsinasyonlar görmeye başladığını ifade etti:

“Bir an önce İngiltere’ye getirilip tedavi altına alınması gerekiyor. Müdahale edilmezse geçirdiği rahatsızlıklar kalıcı hale gelecek.”

NE OLMUŞTU?

İngiliz kadın, 17 Temmuz’da iş seyahati için gittiği Güney Kıbrıs’taki turistik Aya Napa bölgesinde bir otelde, 12 İsraillinin tecavüzüne uğradığını söylemiş, olaydan birkaç saat sonra polise şikayette bulunmuştu.12 İsrailli erkek, şikayet üzerine gözaltına alınmıştı. Ancak 10 gün sonra kadın şikayetini geri çekti. Şikayetini geri çektiğine dair belgeyi imzaladıktan sonra ise gözaltına alındı. Daha önce gözaltına alınan 12 erkeğin tümü serbest bırakıldı ve ülkelerine geri döndü.

MAHKEME KADINI SUÇLU BULDU

Genç kadın hakkında “toplumu yanıltmak” suçlamasıyla açılan dava bu hafta sonuçlandı ve mahkeme kadını suçlu buldu. İsmi açıklanmayan kadının avukatları, Güney Kıbrıs emniyetinin olayı ele alış şeklinin kusurlu olduğunu ve kadının şikayetini geri çekmeye zorlandığını söylüyordu.

Şikayetin geri çekildiğini gösteren dilekçenin tercüman ya da avukatların olmadığı bir anda kadına imzalatıldığı belirtiliyordu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Kıbrıs mahkemesinin kararını ‘son derece kaygı verici’ olarak niteledi.