Güney Kıbrıs’tan yardımlar geldi..

Güney Kıbrıs’tan yardımlar geldi..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın geçen Cumartesi günü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiayasdis ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde talep ettiği koronavirüs tedavisinde kullanılan klorokin tableti ve koruyucu malzemeler bugün Kuzey’e ulaştırıldı. 

4 bin adet koruyucu giysi ile 2 bin adet Klorokin isimli ilaç, Metehan Sınır Kapısı’nda, Güney’den Kuzey’e sevk edildi. İlaç ile maske ve tulumlardan oluşan koruyucu malzemeler öğle saatlerinde Metehan Sınır kapısından Kuzey’e getirildi.

Malzemeleri taşıyan kamyonlar Birleşmiş Milletler askerlerinin eşliğinde ara bölgeden geçirilerek Kıbrıs Türk tarafına teslim edildi. Malzemeler, daha sonra Lefkoşa Fuar Alanı’nda Sağlık Bakanlığı’nın ilaçlar için depo olarak belirlediği binaya götürüldü.

Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e gönderilen malzemeler arasında 2.000 klorokin tableti ve 4.000 adet kişisel koruyucu ekipman bulunuyor.

Kuzey’de ihtiyaç duyulan ilaç ve koruyucu malzemeler konusunda ilk istişare sağlık ile ilgili İki Toplumu Teknik Komite’de yapılmıştı.

Fotoğraf: Havadis Gazetesi