Güney’de banka taksitlerine dokuz ay erteleme…

Güney’de banka taksitlerine dokuz ay erteleme…

Güney Kıbrıs’ta, işletmelerin ve hane halklarının bankalara olan taksitlerinin 2020 yılı sonuna kadar 9 aylığına ertelenmesini öngören yasa tasarısı dün Rum Meclisi tarafından onaylandı.
31 milletvekilinin tasarı lehinde oy kullandığını yazan Fileleftheros gazetesi, Rum Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in bugün konuyla ilgili bir kararname çıkarmasının beklendiğini kaydetti.
Maliye Bakanı’nın yayımlayacağı kararnamenin, bankaların sorguladığı konuları çözmesinin beklendiği belirtildi.
Öte yandan haberde, Rum tarafındaki bankalara, tüketicilere düşük faizli kredi vermeleri için 2 milyar Euro tutarında devlet garantisi verilmesine ilişkin yasa tasarısının oylanmasının ise 2 Nisan tarihine ertelendiği ifade edildi.
“EKONOMİK ORTAMDA DÜŞÜŞ”
Gazete, bu başlıkla yayımladığı bir haberinde ise, Rum kesiminde 2013 yılından bu yana ekonomide en büyük düşüşün yaşandığını yazdı.
“Kıbrıs Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Merkezi” tarafından açıklandığı üzere, Rum kesimindeki ekonomik ortamın 2020 yılının Mart ayında, 2013 yılının Nisan ayındakine benzeyen büyük bir kötüleşme sergilediğini yazan gazete, ekonomi endeksinin 2020 yılının Mart ayında geçtiğimiz Şubat ayına göre 12.1 birim gerilediğini ve 111’den 98,9’a düştüğünü ekledi.