Güney’de çalışanlara ve işletmelere mali destek

Güney’de çalışanlara ve işletmelere mali destek

Mevcut likiditesi 1 milyar 400 milyon Euro, bankacılık sisteminin likidite fazlası da 14 milyar Euro olduğu kaydedilen Rum yönetiminin, yerel piyasadan da 2 milyar Euro borçlanmaya gideceği, böylece Covit-19 nedeniyle girilen ekonomik darboğazda çalışanlara ve işletmelere mali destek sağlayacağı haber verildi.

Fileleftheros’a göre, masada 462 milyon Euro değerinde bütçe önlemi var.  Bu meblağın 235 milyon Euro’su bir aylık gelir desteği için. Gelir desteği kaleminden 180 Euro çalışanlar, 20 milyon Euro kendi işinin sahibi olanlar ve 20 milyon Euro ebeveyn izinleri, 15 milyon Euro da hastalık izinleri için.

Rum yönetiminin, zayıf kesimi belirli bir ekonomik düzeyde tutmak ve işletmelerin ayakta kalmasını sağlamak maksadıyla mart ayı için 220 bin çalışan ve 31 bin kendi işinin sahibi olan kişiye ödeme yapacağı kaydedildi.

Daha önce açıklanan önlemlerin haricinde turizmin ayağa kaldırılması için 11 milyon, eğitim için 3 milyon, üniversite öğrencileri için 15 milyon, genel sağlık sistemi ödemelerinin ertelenmesi için 98 ve sağlık harcamaları için 100 milyon Euro destek ödemesi yapacak.

Elektrik enerjisi kullanımının yüze 10 azaldığı da kaydedilen haberde, ekonomik pakette KDV ve Sosyal Sigorta ödemelerini de erteleyerek işletmelere doğrudan destek maddesi de bulunduğu, bu olağan dışı durum devam ettiği sürece vadesi geçmiş ödemeler planı dahilinde olanlar için özel kolaylık düzenlemeleri yapılacağı kaydedildi.

Benzer Haberler