Güney’de yedi kişi yoğun bakımda, 3 kişinin durumu kritik

Güney’de yedi kişi yoğun bakımda, 3 kişinin durumu kritik

Güney Kıbrıs’taki koronavirüs vakalarında dün hızlı bir artış yaşandığı ve vaka sayısının 21 kişi artış göstererek 116’ya ulaştığı haber verildi.
21 yeni vakanın dün öğleden sonra açıklanmasıyla, 100 kişilik teyit edilmiş vakayla ilgili “psikolojik barajın” da dün aşıldığını yazan Alithia gazetesi, 21 kişiden 12’sinin hali hazırda teyit edilmiş olan vakaların temaslarının araştırılmasıyla tespit edildiğini, 3 kişinin Baf Hastanesiyle bağlantılı olduğunu, 6 kişinin de Avrupa ülkelerinden Güney Kıbrıs’a dönmelerinin ardından semptom gösterip yetkili makamlarla irtibata geçen kişiler olduğunu duyurdu.
Rum Sağlık Bakanlığının Epidemiyolojik Gözetim Biriminin hali hazırda 21 vakanın temas ettiği kişileri takibe aldığını ve test yapılması için bu kişilerden numune alınacağını kaydeden gazete, İngiliz Üslerindeki 3 vakayla birlikte, vaka sayısının 116 olduğunu ve vakalardan 62’sinin bilinen vakalarla temas sonucu ortaya çıktığını belirtti.
Gazete, şu an Rum kesiminde, 3 hastanın Limasol Hastanesi yoğun bakım ünitesinde, 2 hastanın Lefkoşa Rum Genel Hastanesi yoğun bakım ünitesinde, 2 hastanın “Mağusa” bölgesindeki hastanede oksijen desteğiyle, 15 hastanın da “Mağusa” bölgesindeki hastanede tedavi görmekte olduğunu da belirtti.
Gazeteye göre Rum Sağlık Bakanlığının danışma grubunda bulunan öğretim görevlisi Leondios Kostrikkis ise açıklamasında, şu an taburcu olmaya yakın olan hasta olmadığını belirtti.
Haravgi gazetesi de haberinde, “Mağusa” Bölgesindeki hastanede tedavi gören 15 kişi içerisinden 2 kişinin durumunun ciddi olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüklerini yazdı.
Gazete “Lefkoşa, Limasol ve Mağusa” bölgesindeki hastanelerin yoğun bakımlarında toplam 7 kişinin tedavi görmekte olduğunu da ekledi.
Politis ise haberinde, Limasol Hastanesi yoğun bakımında tedavi görmekte olan 3 hastanın durumunun kritik fakat sabit olduğunu yazdı.
Doktorların çabalarına rağmen hastaların iyileşme göstermediğini fakat durumlarının sabit kaldığını yazan gazete, bu kişilerin, Larnaka’dan 47 yaşındaki bir kişi, Baf’tan 65 yaşındaki bir İngiliz ve 73 yaşındaki bir kadın olduğunu belirtti.
HASTANELERİN DURUMU
Alithia gazetesi Rum Devlet Sağlık Kurumu tarafından alınan kararın ardından, Baf ve Limasol Hastanelerinin çalışmalarının 48 saatliğine daha askıya alınmasına karar verildiğini de bildirdi.
Baf ve Limasol Hastanelerinin kazalar ve acil durumlarla ilgili bölümlerinin önümüzdeki 48 saat için güvenlik personeliyle özel sektörün müdahale edemeyeceği vakalara hizmet vereceği belirtildi.
Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Baf’taki bütün özel hastanelerin yeniden faaliyet vermeye başladığını yazdı.
Baf’taki “İasis” isimli hastanenin ardından dün de “Evangelismos” isimli hastanenin yeniden hizmet vermeye başladığını kaydeden gazete, Evangelismos hastanesindeki bir doktorun testinin pozitif çıkmasının ardından, personelin takibe alındığını ve testlerinin negatif çıktığını belirtti.
Hastanenin tüm bölümlerinin normal şekilde hizmet verdiğini, fakat doktorla yakın temasta bulunduklarından ötürü bir kısım personelin tedbir amaçlı iş başı yapmadığını yazan gazete, bu özel hastanenin, Baf Genel Hastanesinin desteklenmesine yardımcı olacağını kaydetti.
Öte yandan Rum Sağlık Bakanlığının salgınla mücadele planına Rum tarafındaki özel hastanelerin de dahil olduğunu yazan Politis gazetesi, özel hastanelerin yalnızca acil vakalara hizmet vereceklerini belirtti.
KAMU SAĞLIĞI KLİNİKLERİ DE HİZMETTE
Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde de, Rum kesimindeki tüm şehirlerde “kamu sağlığı kliniklerinin” hizmet vermeye başladığını ve koronavirüs semptomları gösteren kişilerin aile hekimleri tarafından buralara yönlendirildiğini belirtti.
Gazete bu kliniklerin randevu usulüyle ve öğleden sonra 3’e kadar hizmet verdiklerini de belirtti.
DÜN AÇIKLANAN VAKALARIN ARASINDA DOKTOR DA VAR
Gazete dün açıklanan ve Baf hastanesiyle alakalı olan yeni vakaların arasında, Baf Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Müdürü Adonis Elefteriyu’nun bulunduğunu da belirtti.
NÖROLOJİ VE GENETİK ENSTİTÜSÜ 3 BİN 500 TEST YAPTI
Öte yandan, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü Direktörü Leonidas Filaktu ise dün Kıbrıs Rum Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Nöroloji ve Genetik Enstitüsünün geçtiğimiz Pazar gününe kadar koronavirüsüyle ilgili 3 bin 500 test yaptığını söyledi.
Filaktu, nüfus oranına göre işledikleri numune sayısının diğer birçok ülkeden fazla olduğunu ve numunelerin gecikmeksizin işleme tabi tutulduğunu dile getirdi.
Sağlıkla ilgili iki toplumlu komitenin eş başkanı da olan Filaktu, açıklamasında ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının komite aracılığıyla, Kıbrıslı Türklerin Rum tarafından tedarik ettikleri ilaçların Kuzey Kıbrıs’a nakli için düzenlemeler yapılması talebinde bulunduğunu da öne sürdü.
Rum İçişleri Bakanı Nikos Nuris’le istişare içerisinde, Kıbrıslı Türklerin ilaçlarını alabilmesi için yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Filaktu, iki tarafın, koronavirüs konusunda, sağlıkla ilgili iki toplumlu komite aracılığıyla sürekli temas içerisinde olduğunu da dile getirdi.
İLAÇ TESLİMATINDA SIKINTI
Gazete başka bir haberinde de, Güney Kıbrıs’ta özel eczanelere, ilaç teslimatında sıkıntı yaşandığını yazdı.
Güney Kıbrıs’ta özel eczane sahibi eczacıların siparişlerinin gecikmeli olarak teslim edilmekte olduğunu yazan gazete, ecza depolarının, koronavirüs salgınıyla mücadele edilmesi için alınan önlemler dolayısıyla personel sıkıntısı çekmekte olduklarını belirtti.
Haberde, Güney Kıbrıs’taki ilaç ithalatçılarının vatandaşlara düşüncesizce ilaç almamaları ve stokların yeterli olduğu çağrısında bulunduğu da ifade edildi.