Güzelyurt barajı taştı… Alarma geçildi

Güzelyurt barajı taştı… Alarma geçildi

Kıbrıs Postası – Ertuğrul SENOVA

Güzelyurt bölgesi özelinde etkili olan yoğun yağışlar sonucu yolları su bastı, bazı dere ve barajlar taştı. 20 saat kadar süren yağışın ardından, Güzelyurt barajı neredeyse tam kapasite doldu, buna bağlı bir felaket yaşanmadı.

Polis, su taşkını nedeniyle Taşpınar – Güzelyurt Anayolu’nun trafiğe kapatıldığını duyurdu. Ulaşımın Doğancı köyü üzerinden sağlandığı bildirildi. 

Güzelyurt – LefkeAnayolu’nun Yeşilyurt köyü içerisinde de su taşkını nedeniyle yolun bazı bölümlerinin su altında kaldı.

Petra Deresi taştı, su yerleşim alanlarına ulaştı.

Su İşleri Dairesi ekipleri, belediye ekipleri ve itfaiye ekipleri bölgede yoğun çalışmalar yürüttü.

Su taşkınlarının yaşandığı sırada bölgede bulunan Su İşleri Dairesi Müdürü Tarkan Çeki, o anları Kıbrıs Postası’na aktardı.

Gemikonağı Barajı ile Şahinler Barajları ve Pedre deresinin taştığını söyleyen Daire Müdürü Çeki, taşan suyun denize döküldüğünü aktardı.

Yağışların bu şekilde devam etmesi ve suyun gelmeye devam etmesi halinde, Güzelyurt Barajı’nın dolacağını ifade eden Çeki, gerekli müdahaleleri yapmaya çalıştıklarını kaydetti, aradan geçen süre zarfında korkulan olmadı.

Mevcut durumu “inanılmaz bir su akıyor” şeklinde yorumlayan Daire Müdürü, “buradaki vatandaş da son 20 yılda böylesi bir su görmediğini söylüyor” şeklinde konuştu.

Derivasyon kanalına ait kapakları açtıklarını, bir noktada hafif bir tıkanma bulunduğunu söyleyen Çeki, “Bu tıkanmanın açılması için gayret içindeyiz. Derelerin kaynağı Rum tarafında. Orada dere içinde kalan pislik ve artıklar buraya geldi ve tıkanma yaşandı” dedi.

Güney’deki baraj kapaklarının açıldığına yönelik iddialar üzerine konuşan Çeki ,”Bu konuda kesin bir bilgim yok. Oradaki barajları şuan takip edemiyorum. Emniyeti arttırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

SU İŞLERİ DAİRESİ: “YEŞİLYURT’TAKİ DERİVASYON KANALI PATLADI”

Su İşleri Dairesi, yağışlardan dolayı Lefke ve Cengizköyregülatörlerine gelen aşırı suyun, derivasyon kanalına girdiğini ve Yeşilyurt köyü üzerindeki sifonun yanından kanalı patlattığını bildirdi.

Su İşleri Dairesi yazılı açıklamasında, Lefke ve Cengizköyregülatörlerinin kontrollü bir şekilde açılarak, suyun derelere boşaltılmasına ve derivasyon kanalının tamirine başlandığını kaydetti.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülkeyi etkisi altına alan sağanak yağışlardan dolayı, Güney Kıbrıs’ta bulunan barajın kapakları açıldığı için Lefke ve Cengizköyregülatörlerine gelen aşırı su, derivasyon kanalına girmiş ve derivasyon kanalı üzerinde bulunan Yeşilyurt köyü üzerindeki sifonun yanından kanalı patlatmıştır.

Su İşleri Dairesi tarafından,Lefke ve Cengizköy regülatörleri kontrollü bir şekilde açılarak, suyun derelere boşaltılmasına ve derivasyon kanalının tamirine başlanmıştır.

31 Aralık 2019 tarihinde, aynı yerde risk görüldüğü için güçlendirme yapılmıştı. Ancak, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kanal, bu kez daha geri bir noktadan patlamıştır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.”

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Gün içerisinde, bölgede devam eden aşırı yağışlar nedeniyle Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesi toplandı, koordinasyon komiteye devredildi.

BAKAN OĞUZ: “31 ARALIK’TAN BU YANA GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Komite’deki gelişmelere ilişkin Kıbrıs Postası’na bilgiler verdi.

Su İşleri Dairesi’nin 31 Aralık’tan bu yana bölgede gerekli tedbirleri aldığını ifade eden Oğuz, Kuzey’e nazaran, Güney’de daha fazla yağış meydana geldiğini ve Güney’deki su akışından dolayı özellikle Güzelyurt bölgesinde bir patlama meydana geldiğini söyledi.

“TEDBİR AMAÇLI LEFKE’DEKİ BARAJIN KAPAKLARINDAN BİRİNİ AÇTIK”

Tedbir amaçlı olarak Lefke’deki barajının kapaklarından birini açtıklarını ifade eden Oğuz, Şahinler Deresi’nin taştığını ve Güzelyurt barajına su akışı yaşandığını kaydederek, su akışının 6 saat daha devam etmesi haline Güzelyurt barajının tam kapasite dolacağını söyledi.

“GÜZELYURT BARAJININ DOLMASI BİR SORUNA YOL AÇMAZ”

Güzelyurt barajının dolmasının bir soruna yol açmayacağını ifade eden Oğuz, su kaynakları açısından barajın bugüne kadar boş olduğunu, yıl başından bu yana dolmaya başladığını, taşması halinde de, bazı imar hataları nedeniyle birkaç bodrumu su basabileceğini, bu konuda vatandaşa gerekli uyarının yapıldığını kaydetti.

Ekiplerin olay yerinde olduğunu söyleyen Oğuz, ihtiyaca göre hareket edilmesi adına Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesi’nin toplandığını ve kriz masasının oluştuğunu, bölgenin merkez tarafından koordine edileceğini vurguladı.

Teyakkuz halinde olduklarına dikkat çeken Oğuz, vatandaşı tedbirli olmaya davet etti.

BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI YELDENER: “DERELERDEKİ SU SEVİYESİ GİDEREK AZALIYOR”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener başkanlığında toplandı. Gündemde Lefke’de etkili olan yağışlar var.

Yeldener, Başbakanlık’ta gerçekleşen toplantının başında basına kısa bir açıklama yaptı, Lefke’de meydana gelen afetle ilgili değerlendirme yapmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Taşpınar yoluyla ilgili de açıklamada bulunan Suat Yeldener, yolu kesen derenin dar olan köprüsünün patladığını, suyun bazı ağılları bastığını, buralarda da çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Suların denize aktarıldığını da belirten Müsteşar Suat Yeldener, “Dereler dolduğu için bazı taşkınlar yaşandı ama derelerdeki su seviyesi giderek azalıyor. Her şey kontrol altında… Çalışmalar sürüyor” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi’nin bugünkü toplantısında, Bayındırlık, Turizm, Sağlık ve Maliye bakanlıkları, Merkez Kaymakamlığı, Su, Meteoroloji, Orman ve Karayolları daireleri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı,  Belediyeler Birliği, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile Polis Genel Müdürlüğü temsil ediliyor.

Komite, son toplantısını kasım ayında yapmıştı.

KANLI DERE TAŞTI

Öte yandan Bölgeyi etkisi altına alan aşırı yağışlar nedeniyle Kanlı Dere’nin Güney Kıbrıs’taki bölümü taştı.

Kanlı Dere’nin taşması sonucu Strovolo’da sorunlara yol açtı. Belediye Tiyatrosu önünde bulunan köprü, taşan sular nedeniyle kullanılamaz hale gelerek trafiğe kapatıldı.

“ETKİLİ YAĞIŞLAR CUMA GÜNÜNE KADAR SÜRECEK”

Meteoroloji Dairesi, etkili yağışların Cumaya kadar süreceğini duyurarak, yetkilileri ve vatandaşları yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Dairenin yayımladığı meteorolojik uyarıya göre, bölgede devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların dün 12.00’den cuma günü öğle saatlerine kadar etkili olması; yer yer metrekareye 21 ile 50 kilogram arasında yağmur düşmesi bekleniyor.

EN ÇOK YAĞIŞI KARPAZ BÖLGESİ ALDI

Meteoroloji Dairesi verilerine göre, önceki gün ve gece, en çok yağışı Karpaz bölgesi aldı.

Meteoroloji Dairesi tarafından önceki gün 08:00 ile dün 08:00 saatleri arasında yapılan ölçümlerde, metrekareye, Mehmetçik’e 49; Yenierenköy ve Ziyamet’e 43, Akıncılar’a 38; Gazimağusa ve Sipahi’ye 33, İskele’ye 29, Girne’ye 28, Doğancı’ya 27; Karaoğlanoğlu ve Esentepe’ye 26,  Kaleburnu ve Zafer Burnu’na 22; Geçitkale ve Dipkarpaz’a 21 kilogram yağış düştü.  Geriye kalan bölgelerde 20 kilogramın altında yağış oldu.