Harmancı’dan dikkat çeken ‘yargın’ yorumu

Harmancı’dan dikkat çeken ‘yargın’ yorumu

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı Girne’de LA Otel’de meydana gelen yangın ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Harmancı şunları kaydetti;

Bir çoğu biliyordur turizm kökenli bir iş hayatım vardı önceden. Sabah Lapta’da meydana gelen yangının sorgulanması gereken çok konusu var. Mesleğe adım attığımda devletin sağlık ve güvenlik kontrolleri yapmadığı gerçeğinden hareketle İngiliz sağlık ve güvenlik standartları kitapçığına bağlı kalarak çalıştığımız otellerin tümüne en az 6 ayda bir sağlık ve güvenlik kontrolleri yapmamız gerekiyordu.

Yurtdışındaki acente bizim verdiğimiz raporlar sonrası ancak o otelde bir güvenlik açığı yoksa turist yollamayı kabul ediyordu, sırf bu standartlara uymadığı gerekçesi ile bazı önemli otellerimizi broşürden çıkardığımız da olmuştur. 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı


En önemli konu yangın çıkışlarının açık olması ve erişilebilirlik planlarının yerinde olması konusuydu. Bu konuların önemini sadece acentaların uhdesine bırakmak mümkün değildir, bakanlığın da kuracağı birimlerle takip etmesi elzem bir durumdur.

Yangın yaşayan otelin bu standartları yerine getirip getirmediğini bilemiyorum bu konuda yorum yapmam elbette, sadece sektörün geçmiş zamanlarda bu kurallara şimdikinden daha sıkı bağlı olduğunu sektörün içinden gelen birisi olarak söyleyebilirim.