“Hükümet ekonomik tedbirleri ihmal etmemeli”

“Hükümet ekonomik tedbirleri ihmal etmemeli”

YDP Genel sekreteri Turan Büyükyılmaz, hükümetin Corona Virüs ile ilgili almış olduğu tedbirleri eksikte olsa son derece gerekli gördüklerini belirterek, halkı Bakanlar Kurulunun almış olduğu kararlara uymaya davet etti.
Büyükyılmaz, Coronavirüs konusuna yoğunlaşan Bakanlar Kurulu’nun, almış olduğu tedbirlere ilaveten gerekli ekonomik tedbirleri de bir an evvel almasını istedi.
Büyükyılmaz yaptığı yazılı açıklamada, özellikle özel Sektör ve özel sektör çalışanlarına yönelik tedbirlerin vakit gecikmeden alınmaması halinde ülkedeki ekonomik kaosun, coronavirüs tehlikesinin de önüne geçeceğini düşündüklerini ve endişelendiklerini vurguladı.
“ Alınan tedbirler, alınması gereken diğer yan tedbirlerle birlikte uygulamaya geçmediği takdirde anlamsız kalacağını ve hatta ekonomik kaosa neden olacağı açıktır” diyen Büyükyılmaz şöyle devam etti:
“Faaliyetlerini durduran özel sektör çalışanları nasıl ödenecektir. Özel sektör çalışanlarının ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımları konusunda devletin herhangi bir desteği olacak mıdır? Kesilen çekler, alınan krediler nasıl ödenecek, bunların faizleri ne olacaktır? Zor durumdaki işverenlerin işten çıkardıkları çalışanların iş güvencesi konusunda hangi adımlar atılacaktır. Bunlara benzer yüzlerce soru daha şimdiden insanların gündemini işgal etmektedir.
Bu arada bazı sendikaların alınan tedbirleri delmeye yönelik çalışmaları engellenmelidir. Bakanlar Kurulunun çalışmasını istediği bankacılık sektörü ve vergi dairesi gibi işyerlerinde görevli sendikalar, üyelerine işe gitmemesi konusunda baskı yapmaktadır. Bakanlar Kurulu şayet Olağanüstü Durum ilan etseydi, sorumsuz sendikalaralınmak istenen tedbirleri bu kadar kolay baltalayamayacaktı. Hükümeti Olağanüstü hal ilanı konusunu bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz.”