“Hükümetin vicdanı Corona tatiline çıkmıştır “

“Hükümetin vicdanı Corona tatiline çıkmıştır “

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yönlüer, hükümetin son almış olduğu bin 500 TL’lik “İstihdam destek ödeneği”, Anayasanın adalet ve eşitlik prensiplerini ayaklar altına aldığını savundu. Yönlüer, hükümete çağrı yaparak, KKTC’de kalan tüm sigortalıların tespit edilip,  sigortalı emekçilere bin 500 TL’lik katkı yapılmasını istedi.

Yönlüer, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetin son almış olduğu 1500 TL lik “İstihdam destek ödeneği”, Anayasanın adalet ve eşitlik prensiplerini ayaklar altına alan ve toplumdaki sosyal barışı zedeleyen bir icraat olmuştur.

Adına “Yerli İşgücünü Destekleme Fonu” denilen bu fon, zaten ırkçı bir anlayışla 3. Dünya ülkelerinden ülkemize gelen emekçilerin hakkının gaspı ile oluşturulmuş bir fondu. O fonun paylaşımında bile adaletsizlik yapılması kabul edilemez bir durumdur.

Hükümet, 1500 TL lik destekleme parasını hangi meslek çalışanlarına, hangi gerekçe ile verip vermediğini açıklamak zorundadır. Özellikle kapsam dışı bırakılan basın emekçilerinden tutun avukatlara, emlakçılardan tutun, ev hizmetinde çalışan emekçilere kadar birçok kesimin hangi gerekçe ve anlayışla kapsam dışı bırakıldığı bir muammadır.

Bizlere haber yetiştirebilmek için gece gündüz haber peşinde koşan ve gazeteciler, Mahkemeler kapalı olduğu için iş yapamayan avukatlar, tapu dairesi kapalı olduğu için satış yapamayan emlakçılar, günü birlik çalışıp geçimini sağlayan emekçiler, tesadüfen otelde değilde o otelin casinosunda çalışan güvenlikçiler hangi mantıkla 1500 TL lik destekten uzak tutulmuştur.

Bu Hükümetin vicdanı Corona tatiline çıkmıştır ve uzun bir süre de dönmeyecek gibidir.

Hükümeti, Muhaceret ve Sosyal Sigorta Dairesinin işbirliğinde KKTC’de kalan tüm sigortalıların tespit edilip  ülkede kalan tüm Sigortalı emekçilere 1500 TL lik katkı yapmaya davet ediyoruz.”