İki yeni komiser atandı

İki yeni komiser atandı

Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades Çarşamba günü Çevre yeni Komiseri Klelia Vasiliou ve Dağlık Bölgelerin Gelişimi yeni Komiseri Costas Hambiaouris’un atanma törenlerine katıldı, onlardan hükümetle yakın işbirliği içinde olmalarını istedi. Kabine değişikliğinden önce Vasiliou Hükümet Sözcüsü Vekili, Hambiaouris ise Eğitim ve Kültür Bakanı olarak görev yapmıştı.
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen iki Komiser’in atanma törenine, Bakanlar Kurulu üyeleri, devlet yetkilileri ve çeşitli mahalle kurulu başkanları katıldı.
 
“Bütün Bakanlarla birlikte sizin yanınızda olacağım” diyen Cumhurbaşkanı, bakanlar düzeyinde alınan hükümet kararlarının uygulanması için işbirliğinin gerekli olduğunu, ancak Komiserlerin de Bakanlıkların bilgisinde öneriler yapabileceklerini kaydetti.
  
Her iki ofisin de çevrenin korunmasında oldukça önemli olduğuna dikkati çeken Anastasiades, konuşmasında Avrupa Birliği’nin çevrenin korunması adada çeşitli gelişim projelerinin çevreye etkisi üzerindeki uyarılarından söz etti.
 
Çevreyle ilgili çok şey yapılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, Çevre Komiseri ve Tarım Bakanlığı’nın Avrupa Komisyonu’nun gündeme getirdiği konularla ilgilenmek için koordineli çalışacağını kaydetti.
 
 Klelia Vasiliou da konuşmasında, çevrenin düşmanı olmadığını, bazı insanlarıın çevrenin korunmasının büyüme için bir ayakbağı olmadığını anlamaları gerektiğini, gelişimin çevrenin düşmanı olmadığını belirtti.
 
Costas Hambiaouris da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’e bu göreve atandığı için teşekkür etti ve önceki Komiser’İn çalışmalarını övdü.