İrsen Küçük anıldı

İrsen Küçük anıldı

KKTC Kurucu Meclis Üyesi, UBP Eski Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan İrsen Küçük, ölümünün birinci yıldönümünde Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Törene, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bazı bakanlar ve milletvekilleri, askeri yetkililer, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, bazı bürokratlar, sevenleri ve ailesi katıldı.

Tören; Kuran’ı Kerim okunmasıyla başladı.

Ardından aile adına ilk konuşmayı, eski bakanlardan ve İrsen Küçük’ün eniştesi de olan Feridun Adahan yaptı.

Adahan, Küçük’ün vefatının üzerinden bir yıl geçtiğini anımsatarak, geride bıraktığı büyük boşluğun doldurulamadığını belirtti.

İnsan sevgisi, hoşgörülü ve toleranslı bir kişiliği olan Küçük’ün, kötülüğe de iyilikle yanıt veren bir yapıda olduğunu ifade eden Adahan, Kıbrıs sevgisiyle büyüyen, Erenköy’de mücadele ederek, toprakları için canını hiçe sayan bir insan olduğunu söyledi.

Başbakan Ersin Tatar da, İrsen Küçük’ün Erenköy mücahidi olarak milli mücadeleye, ziraat mühendisi olarak da Kıbrıs Türk halkına büyük hizmetler verdiğini söyledi.

Küçük’ün, Türkiye’deki eğitiminin ardından Devlet Su İşleri’nde de çalıştığını dile getiren Tatar, “Bu yapacağı büyük işlerin de habercisiydi. Maliye Bakanı olduğum hükümetin başbakanı olarak İrsen Küçük, TC’den gelecek su için başlatılan projede yerini alarak tarihe de geçti” dedi.

2009–2013 arası görev alan hükümetin KKTC’nin en başarılı hükümetlerinden biri olduğunu da ifade eden Tatar, mali tedbirler, TC ile ilişkiler ve hala bugün devam eden çevreyollarının temellerinin de onun döneminde atıldığını belirtti.

Konuşmaların ardından İrsen Küçük’ün kabrine çiçekler bırakıldı ve tören sona erdi.Bugün ayrıca saat 15.00’te İrsen Küçük için evinde mevlit de okutulacak.
(BRT)