İskele, Esentepe, Tatlısu… Atıl projeler

İskele, Esentepe, Tatlısu… Atıl projeler

İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer “yap-sat sektöründe” konut yapan çok firma olmasından dolayı son zamanlarda konut satışlarının düştüğünü açıkladı:

Yasal düzenlemeler gündemde… Sektörde bazı yasal düzenlemeler için adım atıldığını söyleyen Gürcafer, emlakçıların kayıt altına alınması, yabancıların mülk edinmesi, yabancı sermayenin faaliyet alanları, 51/49 yabancılarla ortak kurulan şirketlerle ilgili düzenleme ve emanetçi olarak yabancılar adına mal alan kişilerle ilgili düzenlemeler konusunda önümüzdeki günlerde meclise yasal düzenlemeler gönderileceğini açıkladı.

“Aykırı projeler var”… Cafer Gürcafer, ekonomik akla aykırı bazı projeler olduğunu ifade ederek bunlara örnek verdi. Mesarya ovası içerisinde birkaç yüz dönüm arazi alan kişiler olduğunu ve kendine göre çizdiği projeleri fiyatlandırdığını söyleyen Gürcafer, ‘hisse vereceğiz’ diyerek bu projelerin Türkiye’de pazarlandığını belirtti. Gürcafer “bu şekilde absürt olan projeler duyuyoruz, esas olan bunların önüne geçmektir” dedi.

Cemre CEMALİ

KKTC’de İskele, Tatlısu, Esentepe gibi bölgelerde çok sayıda konut inşa edilirken, akıllara 2004 Annan Planı sürecinde atıl kalan konutların durumu geliyor.

Konuya ilişkin KIBRIS muhabirinin sorularını yanıtlayan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, “yap-sat sektöründe” atıl olan, yapılıp da satılmamış ya da satılmakta sıkıntı yaşanan projelerin olmadığını belirterek buna karşın son dönemde konut yapan çok fazla firma olmasından dolayı genelde satışlarda bir azalma gözlemlediklerini açıkladı.

Gürcafer, Anan Planı sürecinde yaşanılanlar gibi bir durumun tekrar yaşanmaması ve sektörün disiplin altına alınması için bazı tedbirler ve yasal düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çekerek, özellikle emlakçıların kayıt altına alınması, yabancıların mülkiyet edinme hakkı, yabancı sermayenin faaliyet alanları, 51/49 yabancılarla ortak kurulan şirketler konuları ile ilgili düzenleme ve emanetçi olarak yabancılar adına mal alan kişilerle ilgili bazı yasal düzenlemelerin hazırlandığı bilgisini verdi.

Gürcafer: Atıl konut yok

   KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, son zamanlarda ülkemizdeki konut piyasasında satılmadığı için atıl durumda olan birçok konut olduğu iddialarının yer aldığını söyleyerek, satılamadığından dolayı elde kalan konut projeleri olmadığını ve iddiaların doğruyu yansıtmadığını ifade etti. Buna karşın son dönemde konut yapan çok fazla firma olmasından dolayı genelde satışlarda bir azalma gözlemlediklerine dikkat çeken Gürcafer, bu nedenle arz fazlası oluşmaya başladığının altını çizdi. Gürcafer “Annan Planı sonrasında 2006-2007 yıllarında, bankalar tarafından el konulmuş, mahkemelik olmuş veya ara emri alındığı için Esentepe ve Tatlısu bölgesinde atıl durumda olan konutlarla ilgili 5-10 tane proje var. Bunlarla ilgili hukuki süreç devam ettiği için bu sürece müdahale edemeyiz” dedi.

“Yasal düzenlemeler gerekli

Gürcafer, böyle durumların tekrar yaşanmaması ve disiplin altına alınması için bazı tedbirler ve yasal düzenlemeler olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“Emlakçıların kayıt altına alınması ile ilgili yasa, yabancıların mülkiyet edinme yasasında sözleşmelerin kayıt altına alınması ile ilgili düzenleme, yabancı sermayenin faaliyet alanları ile ilgili düzenleme, 51/49 yabancılarla ortak kurulan şirketlere getirilecek olan düzenleme, emanetçi olarak yabancılar adına mal alan kişilerle ilgili düzenlemeler var. Bunlar konutlarda arz fazlasının oluşmaması ve disiplin altına alınmasına katkı koyacak bu yasalar İçişleri Bakanlığı çatısı altında çok yakından takip ediliyor ve önümüzdeki günlerde meclise gönderilecek.”

Gürcafer, atıl durumda kalan konutların yaşandığı dönemde birçok firmanın battığını ve birçok projenin yarım kaldığını anımsatarak, bugünkü sürecin farklı olduğunu söyledi. Gürcafer,  hem Müteahhitleri Birliği olarak firmaların disiplin edilmesi ile ilgili çalışma başlatıldığını, hem de firmaların kendi çabalarıyla kurumsallaşma süreçlerini tamamladığını belirtti. Şu anda sektörde faaliyet gösteren ve Müteahhitler Birliği’ne kayıtlı olan firmaların hem mali hem pazarlama hem de teknik açıdan disiplinli olduğunu ve dünya firmalarıyla rekabet edebilecek düzeyde çalıştığına vurgu yapan Gürcafer, ancak sektörle ilgili endişe duydukları bazı noktalara dikkat çekti.

Yabancı firmalar sektörün içerisine kontrolsüz giriyor”

Gürcafer, şu anda yabancı firmalar tarafından sektörün içerisine kontrolsüz bir giriş yaşandığını söyleyerek

“sürekli bir yatırım söz konusu olduğu için yabancılar tarafından ‘bizde gidip birinin adına arazi alarak konut yapalım’ diyor ve bunu yapıyorlar. Esas tehdit unsuru burdur. Ne kadar güzel ve düzgün iş yapılırsa yapılsın bu faaliyetler bizi yabancı pazarda karalar” diyerek ancak yasal düzenlemelerin bu uygulamaların önüne geçebileceğini kaydetti.

Bu düzenlemelerin yapılmasından sonra sektörle ilgili bir endişeleri kalmayacağının altını çizen Gürcafer, mali disiplinlerini çok iyi sağlamış ve iyi bir kurumsal alt yapısına sahip firmaların piyasayı yakınan takip ettiği için firmayı riske atacak herhangi bir girişimde bulunmayacağını vurguladı.

Gürcafer, buna karşın bazı uygun olmayan projelerle karşılaştıklarını kaydederek “Bazı fırsatçılar tüm memleketi karalayacak ve zan altında bırakacak projeler yapmaya başladılar. Yasal düzenlemelerle bunların önüne geçerek yasaklamayı hedefliyoruz” dedi.

“Ekonomik akla aykırı bazı projeler var”

İskele ve Esentepe gibi bölgelerde ruhsatlandırılmış ve satışta olan projeler olduğunu belirten Gürcafer şunları kaydetti:

“Firmalarla konuştuğumuzda bunların pazarlanmasında herhangi bir nokta sıkıntı görmüyoruz. Esas sıkıntı ekonomik akla aykırı bazı projeler olduğunu duyuyoruz. Örneğin Mesarya ovası içerisinde birileri birkaç yüz dönüm arazi almış, kendine göre bir proje çizmiş fiyatlandırmış ve ‘hisse vereceğiz’ diyerek Türkiye’de pazarlıyor. Bu şekilde absürt olan projeler duyuyoruz, esas olan bunların önüne geçmektir.”

Benzer Haberler