İskenderiye Patrikhanesi, Yeri’ye bina inşa edecek

İskenderiye Patrikhanesi, Yeri’ye bina inşa edecek

İskenderiye Patrikhanesi’nin, Güney Lefkoşa sınırları içerisinde bulunan Yeri’ye, İskenderiye Patrikhanesine ait bir Eksarhlık binası inşa edeceği haber verildi.

Patrikhanenin söz konusu binayı, Rum Yönetimi eski Başkanlarından Dimitris Hristofyas’ın başkanlığı döneminde hükümetin kendisine tahsis ettiği 16 dönümlük hali araziye inşa edeceğini yazan Alithia gazetesi, projenin dini yapılara ev sahipliği yapacağını aynı zamanda patrikhane elçiliği olarak hizmet vereceğini ekledi.

UKRAYNA KİLİSESİ MESELESİ

Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos’un, Cikko Metropoliti Nikiforos’un, Moskova Patrikhanesinin bağımsız Ukrayna Kilisesini tanıyan kiliselerle ilişkilerini kesmesinin doğru olduğuna dair tezinin “yersiz ve zamansız” olduğunu dile getirdiği ifade edildi.

Cikko Metropolitinin Tamasu metropolitiyle birlikte Rusya kilisesinin bir toplantısına katıldığını yazan gazete, Başpiskopos Hrisostomos’un, konuyla ilgili bir Sen Sinod kararı olmasından ötürü, Cikko ve Tamasu metropolitlerinin bu toplantıya katılmamaları gerektiğini söylediğini ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir