Japonya Başbakanı Abe’den korona virüsü talimatı

Japonya Başbakanı Abe’den korona virüsü talimatı

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ülkesinde şu ana kadar 2 kişide tespit edilen korona virüsü nedeniyle ilgili bakanlıklara korona virüsünü tespit edebilen laboratuvar sayısının arttırılması talimatını verdi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren korona virüsü ile ilgili Japonya Başbakanı Şinzo Abe’den adım geldi.

Japonya’da şimdiye kadar 2 kişide tespit edilen virüsün oluşturduğu risklerle ilgili bakanlarla toplantı yapan Abe, korona virüsünün testini gerçekleştirebilecek laboratuvar sayısının artırılması talimatını verdi.

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi de dahil ilgili bakanların katılımıyla gerçekleştirildiği belirtilen toplantıda, Abe’nin virüsün havaalanları ve limanlardan ülkeye girişini engellemek için kapsamlı önlemler alınması konusunda da hükümet kurmaylarına önlem çağrısı yaptığı belirtildi.

Halkın virüs ile ilgili güncel olarak bilgilendirilmesinin önemli olduğunun altını çizen Abe, hükümetin virüsün yayılmasını önlemek ve ülke dışındaki Japon vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

İnsanların aşırı endişeden kaçınması gerektiğini de sözlerine ekleyen Abe, ülkedeki herkesin paniğe kapılmadan kendilerini korumak için genel önlemleri almaları gerektiğini söyledi.

Japonya’da korona virüs benzeri virüslerin tespit edilebildiği tesis olan Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü, bu alandaki tek laboratuvar olarak biliniyor. Japonya’da Sağlık Bakanlığı korona virüsü ile ilgili ikinci vakayı doğrulayarak Wuhan’dan Tokyo’yu ziyaret eden 1 kişide virüse rastlandığını belirtti ve virüsü taşıyan kişinin 40’lı yaşlarda olduğu açıklandı. Abe’nin söz konusu talimatı da ülkedeki korona virüsü vaka sayısının 2’ye çıktığının açıklanmasının ardından geldi.

Öte yandan Çin’de bu ay başlayacak yeni yıl tatili vesilesiyle Çinli turist akını beklenen Japonya’da korona virüs ilk olarak 15 Ocak’ta Wuhan’ı ziyaret ettiği öğrenilen bir Çinli’de tespit edilmişti. 30’lu yaşlardaki kişinin Tokyo yakınlarındaki Kanagawa eyaletinde yaşadığı açıklanmıştı.