Kıbrıs Gazetesi’nden Cenk Mutluyakalı’ya çok ağır sözler…

Kıbrıs Gazetesi’nden Cenk Mutluyakalı’ya çok ağır sözler…

Kıbrıs Gazetesi Başyazısı’nda bugün çıkan yazıda, Yenidüzen Gazetesi Genel Müdürü Cenk Mutluyakalı’ya ağır sözlerle tepki gösterildi. İşte o yazı….

KIBRIS Medya Grubu, okul gibidir, buradan onlarca kişi gelip geçti. KIBRIS Gazetesi’nin kuruluşundan bugüne, çok sayıda insan kurumumuza hem emek verdi, hem de kendisini geliştirdi. KIBRIS Gazetesi, birçok kişiyi parlattı, bilinir kıldı, topluma değerli kişiler olarak kazandırdı. Aynen bir okul gibi…    Bünyemizden çıkıp da iyi yerlere gelen kişilerle elbette gurur duyarız. Aynen bir okulun yöneticilerinin, bünyesinden çıkıp, mezun olan ve iyi yerlere gelenlerle gurur duyduğu gibi.   

Kurumumuzda görev yapıp da ayrılanlara saygıyla bakarız, verdiği hizmetlere teşekkür ederiz. Ancak bu kurumda yıllarca çalışmış, burasının ekmeğini yemiş bazı kişilerin, kapıyı çıktıktan sonra düşmanca bir tavır içine girmesini anlayamıyoruz.    

Aynı sektörden başka bir kurumda, yani başka bir gazetede, başka bir televizyonda görev alan eski personelimiz elbette bizimle rekabet edebilir. Mesleki rekabete hiçbir şey diyeceğimiz yoktur. Zaten böyle tatlı rekabetler olmalıdır ki sektör daha ileriye gitsin, herkes kendini daha iyi, daha hazır tutsun, daha güzel ürün ortaya çıkarsın…   

Biz zaten o tür mesleki rekabetlere bir şey demiyoruz ama burasının ekmeğini yemiş kişilerin, yalan, yanlış iddialarla, saldırılarla, iftirayla bize zarar vermek istemesine şaşırıyoruz. Biz bu kişileri, yıllarca KIBRIS Gazetesi’nde okumuş ama mezun olamadan, diploma alamadan gitmiş öğrencilere benzetiyoruz.    

KIBRIS Gazetesi’nde eğitilmiş, popüler olmuş, isim yapmış, başka kurumlarda yöneticilik vasfı almış ama diploma alamamışlar, sınıfta kalmışlar… Mesleki olarak bir yere gelmişler ama karakter olarak, ahlaki bakımdan sınıfı geçememişler.    Eleştirilmekten korkmayız, herkes bizi eleştirebilir, normal karşılarız, hatta bu eleştiriler bize yol da gösterir ama yalan dolana, haksız saldırıya, spekülasyona, iftiraya hoş bakamayız…   

Buralardan ekmek yemiş, meslek edinmiş, bir yerlere gelmiş kişilerin çıktığı yeri düşman olarak görmesi, yalan iddialarla saldırması, zarar vermeye çalışması, “vefasızlıktan” başka bir şey değildir.     En yalınından yapılan vefasızlıktır… Vefa, sevgide devamlılık demektir, yapılan iyiliği unutmamak demektir, kendine iyilik yapanı korumak demektir.

Buradan çıkmış bazı arkadaşlarda bu dediklerimiz yok, ahlaktan yoksun kaldılar, vefadan da, karakterli duruştan da…     

İşte içimizden çıkmış, şimdi başka bir gazetede yönetici olan ve sözde bizimle dost olduğunu söyleyen, soframıza oturttuğumuz, dost sandığımız, buralardan çıkmış ama mezun olamamış, diploma alamamış, sınıfı geçememiş bir kişi, hafta içinde KIBRIS Gazetesi ile ilgili iddialarda bulundu, iç işlerimize karışmaya kalkıştı.   

Biz bu sözde dostumuzun, kendi gazetesinin yayın politikasına karıştık mı? “Neden böyle bir yayın politikası güdüyorsun?”, “Neden senin gazetende bu köşe yazarları, bu muhabirler var?”, “Neden bu haberleri yapıyorsunuz?”, “Neden bu konuları irdeliyorsunuz?”, “Neden köşe yazarlarınla toplantı yapıyor, konuşuyorsun?” diye sorduk mu? Bu ülkeden veya başka ülkeden birileriyle görüştü, toplantı yaptı diye hesaba çektik mi bu sözde arkadaşımızı?

YENİDÜZEN CTP’NİN GAZETESİ MESAJI

Mesela kağıt üzerinde CTP’nin malı olarak görülmese de gazetesinin neden CTP’yi desteklediğini, neden CTP Genel Başkanı’nı manşete taşıdığını sorduk mu? Sormadık… Sormayız da… Peki sayın sözde dostumuz, sen bizim yayın politikamıza neden karışıyorsun? Neden 6 ay önce gelişen bir olayla bugünkünü, ilgili olmadığını bile bile ilişkilendiriyor, çamur atıyorsun? Sana ne bizim gazetemizden, sana ne bizim ilişkilerimizden, sana ne bizim muhabirlerimizden, köşe yazarlarımızdan? Ne istiyorsun bizden? Neden bu düşmanlık?    

Her gazete kendi yayın politikasını belirler, biz kimseye karışamayız. Karışacak bir taraf varsa o da halktır. Biz halka hesap veririz, size değil. Aynı sektörden kurumlar, aynı meslekten kişiler birbirini korumalıdır. Bugün bize zarar vereceğinizi sanıyorsunuz ama bu sektörün zarar görmesi, geneli de etkileyecektir, onu bile göremiyorsunuz.  

Bize zarar vereceksiniz de bizden kaçan okurlar size mi gelecek sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz, öyle bir şey olmayacak… Zaten kan kaybeden geleneksel medya, birbirini yiyerek, kendi kendini aşağıya çeker, başka bir halt olmaz.    Sen de KIBRIS Gazetesi okulundan yetişip de diploma alamayan, sınıfta kalan sözde arkadaşımız, gözünü düşmanlık bürüdüğünden bu gerçeği bile göremiyorsun… Yazıklar olsun…

İşte tepki çeken yazı….

Benzer Haberler