‘Kıbrıs Türkü’nün bilinç seviyesi yüksektir…’

‘Kıbrıs Türkü’nün bilinç seviyesi yüksektir…’

Kıbrıs Gazetesi yazarı Dr. Ziya Öztürkler, bugünkü yazısında önemli noktalara değindi. Birlik olmak gerektiğine işaret eden Öztürkler, ‘Kıbrıs Türkü’nün bilinç seviyesi yüksektir. Bu zor günleri bilinç seviyesi yüksek insanlarla aşabiliriz’ dedi. İşte o yazı….

Koronavirüs tam anlamıyla ülkemizi, komşularımızı ve Avrupa’yı etkisi altına aldı. Virüsün geleceğine çoğu insan inanmıyordu. Ama bilimsel gerçekler dikkate alındığında bu virüsten kaçamayacağımız belliydi.    Öyle veya böyle ülkemizde bu hususta ciddi tedbirler alındığı gerçek, inşallah bu tedbirler olumlu sonuçlar verecek. Toplumsal bilinç düzeyinin yüksek olduğu ülkemizde sosyal medyanın da bazı noktalarda yarattığı baskıyla halk sağlığı için önemli tedbirlerin alındığını birlikte yaşadık.    KKTC’yi küçümseyen birçok vatandaşın ise KKTC’ye sığınma isteği üst seviyededir. Buradan bazı dersleri de çıkartmak gerekiyor;  insanın vatanı, ailesi, sevdikleri gibisi yok. İnanmadığının Vatan ve yöneticiler sıkıntının yaşandığı günlerde sığınacak liman olur.    Bu bilinç doğrultusunda birlik ve beraberlik halinde hareket etmekten başka çaremiz yoktur. Devlet aslında devlet olduğunu böyle günlerde göstermelidir.    Yaşanacak dayanışma inşallah güzel birlikteliklerin habercisi olur. Son birkaç yılı sıkıntılarla geçirdiğimiz bir gerçek; bundan sonrası da kolay olmayacaktır. Hem kamu alanı hem de özel sektör bazı sıkıntılar yaşayacaktır. Bazılarının iyi gittiği dönemlerde eleştirdiği turizm ve yükseköğrenimin değerini daha iyi anlamış olacağız.    Bu günlerde dikkat ederseniz büyük patronlarının sesleri bile çıkmaz oluyor. Aslında onlar da devletsiz hiçbir şeyin olmayacağının farkına varıyorlar.    Kriz dönemleri atılacak bilinçli ve doğru hamlelerle kısa zamanda toparlanmak için bir fırsat olarak karşımıza çıkabilir.    Kıbrıs Türkü’nün bilinç seviyesi yüksektir. Bu zor günleri bilinç seviyesi yüksek insanlarla aşabiliriz. Halk sağlığı hususunda ortaya konan anlayış; bu salgının çok ileriye gitmeden aşılabileceğinin göstergesidir.    Kültür ve benliğimizin bir parçası olan insani özelliklerin güzelliklerini ortaya koyacağımız günleri yaşamalı ve etrafımıza yaymalıyız.    Bu ülkenin biriktirdiklerini birlikte paylaşmamız gerekiyorsa; bencil davranmadan evet diyeceğimiz dönemdir.  

Bilim ve danışma kurulu…  

Cumhurbaşkanımızla, Bakanlar Kurulu’nun bazı konularda ters düştüğü gerçek. Aslında yaşanan terslik toplumdaki stres ve tedirginliğin bir o kadar da artmasına neden olmuştur. Bu günlerde daha dengeli gidildiğini gözlemlemek ülkemiz açısından olumludur.    Sağlık alanında iki farklı kurulun oluşmasından ve tek ses çıkmayacağından dolayı eleştiriler yapılsa da ben farklılıktan halkın faydası için güzel projeler doğacağına inanmaktayım.    Hem bilim kurulunda hem de danışma kurulunda bilgi, tecrübe ve donanım açısından değerli isimler vardır. Bu çalışmaların ülke yararına güzel sonuçlar getirmesi en büyük temennimiz. Farklı görüşlerin ve projelerin üretilmesinden değil çalışmamaktan korkmak lazım.  

YKS sınavında mağduriyet yaşanmayacak…  

Türkiye Cumhuriyeti yetkililerin açıklamaları dikkate alındığında eğitime ara verilen sürecin hem sınav soruları hazırlanırken hem de sınav takviminde dikkate alınacağı yönündedir.    Sonuçta ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumları sınavına her yıl yaklaşık 2 milyon insan girmektedir. Eğitime ara verilen sürecin hem sınav soruları hazırlanırken hem de sınav takviminde dikkate alınacağı yönündedir.    Sonuçta ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumları sınavına her yıl yaklaşık 2 milyon insan girmektedir. 2020 YKS sınavına ülkemizde de yaklaşık 1800 öğrenci girecektir. Bu süreçte öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin bizzat alınacağı otoriteler tarafından açıklanmaktadır. Bizlerin de süreci yakından takip ettiğimizin, yeri ve zamanı geldiğinde de gerekli açıklamaların yapılacağının bilgisini rahatlıkla aktarabilirim.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> https://www.kibrisgazetesi.com/bilim-ve-danisma-kurulu-makale,10853.html