Koronavirüs: Güney’de para cezası 150’den 300 Euro’ya çıkarıldı

Koronavirüs: Güney’de para cezası 150’den 300 Euro’ya çıkarıldı

Güney Kıbrıs’ta  Alithia gazetesinde yer alan haberde, Rum polisinin koronavirüsün yayılmasının önlenmesi için alınan tedbirleri ihlal ettikleri gerekçesiyle dün 139 kişiyi rapor ettiği de belirtildi.
Tedbirleri ihlal edenlerle ilgili para cezasının 150 Euro’dan 300 Euro’ya çıkarılmasını öngören yasa tasarısının dün Meclis’ten geçtiğini kaydeden gazete, İngiliz Üsleri polisi ile Rum polisinin alınan tedbirler konusunda ortaklaşa kontroller yapmakta olduğunu da belirtti.
Gazete, Rum Çalışma Bakanlığı’nın dün yaşlılar ve hassas gruplarla ilgili kısıtlayıcı önlemlerin, devletin açıkladığı kısıtlayıcı önlemlerin geçerli olacağı süre zarfında uzatıldığını açıkladığını da belirtti.
Öte yandan, Rum polisinin koronavirüs testleri pozitif çıkan ve evde karantida olması gereken yabancı uyruklu bir çifti dün Güney Lefkoşa’da aradığını fakat herhangi bir sonuç alamadığını da yazan Fileleftheros, Larnaka Kaza Mahkemesi’nin ise, koronavirüs önlemlerini ihlal eden 52 yaşındaki bir kişiyi, 30 gün hapis ve 700 Euro para cezasına çarptırdığını belirtti.
Haberde, 52 yaşındaki şahsın, 1 Nisan’da Larnaka’da gerçekleşen olayda, bir yakınına para cezası kesilmesi dolayısıyla polise saldırdığı ve vurduğu anımsatıldı.