Mal tazmin komisyonunda ödeme krizi!

Mal tazmin komisyonunda ödeme krizi!

5 BİN 232 MÜRACAAT HENÜZ İNCELENMEDİ… Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, 2014 yılından bugüne 203 dosya için tazminat ödenmesi kararı çıktığını, ödenecek miktarın da 750 milyon TL olduğunu belirtti. Bütçe sıkıntısı nedeniyle ödemelerin yapılamadığını ifade eden Erkmen, yeni bütçeyle sorunun aşılmasını ümit etti. Erkmen, altı yılda komisyona 6 bin 629 başvuru yapıldığını söyleyerek bunlardan bin 203’ünün çözüme ulaştığını, 195 müracaatın çeşitli sebeplerle geri çekildiğini, 5 bin 232 müracaatın ise henüz incelenmediğini kaydetti.   

“MARAŞ’LA İLGİLİ 280 MÜRACAAT VAR”… Erkmen, “Herkes parasını alıp gitmek istiyor. Çoğu gelenler hasta ve paraya ihtiyaçları var. Biz bu yasa tahtında mümkün olduğu kadar Kıbrıslı Rumları ve yabancıları tazmin etmeye çalışıyoruz” dedi. Erkmen, Maraş’la ilgili 280 müracaat alındığını ancak herhangi bir değerlendirme ve görüş gelmediği için incelemeye alınmadığını söyleyerek “Maraş’a ancak 1974 yılındaki mal sahipleri dönebilir. Bunun için de 1974 koçanını elde tutmak gerekiyor. Koçanları esas alarak Maraş’la ilgili davaları değerlendireceğiz” dedi.

Serap ŞAHİN

Kuzey Kıbrıs’ta taşınır ve taşınmaz mallar üzerinde iddia edilen haklar üzerinde değerlendirme yapmak ve bunun sonucunda mal iadesi, takas veya tazminata ilişkin bağlayıcı kararlar vermek amacıyla kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu, bütçe sıkıntısı çekiyor.

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, 6 yıldır ödeme bekleyen 203 dosya olduğuna işaret ederek, ödemelerin yapılabilmesi için toplamda 750 milyon TL’ye ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Erkmen, bugüne kadar 6 bin 629 başvuru aldıklarını belirterek bunlardan bin 203’ünün çözüme ulaştığını, 195 müracaatın çeşitli sebeplerle geri çekildiğini söyledi.

Çözüme ulaşan dosyalardan 203’ünün 2014 yılından bu yana ödeme için beklemede olduğuna işaret eden Erkmen, 5 bin 232 müracaatın ise henüz incelenmediğini kaydetti. 
   Bu arada Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesi görüşülmeden önce Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi de oybirliğiyle kabul edildi.

Erkmen: Müracaat yapanların çoğu hasta ve paraya ihtiyaçları var

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, müracaatların yüzde 95’inin tazminat olduğuna işaret ederek, “Tazminat, takas ve iade konularında kararlar veriyoruz. İade, mümkün değilse tazminat teklif etme yetkimiz var” dedi.

Taşınmaz mallara yapılan müracaatta, KKTC’nin yüzde 70’inin askeri bölge ilan edildiği için iadenin fazla yapılamadığına dikkat çeken Erkmen, “Herkes parasını alıp gitmek istiyor. Çoğu gelenler hasta ve paraya ihtiyaçları var. Biz bu yasa tahtında mümkün olduğu kadar Kıbrıslı Rumları ve yabancıları tazmin etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“6 bin 629 müracaat yapıldı”

Başkan Erkmen, Taşınmaz Mal Komisyonu’na bugüne kadar yapılan 6 bin 629 başvurudan, bin 202’sinin sonuçlandığını belirterek ödemelerin geç yapıldığı gerekçesiyle, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin aldığı bazı tedbirler nedeniyle 195’inin geri çekildiğini söyledi.

2014 yılından bu yana ödeme bekleyen 203 dosya için toplam 750 milyon TL’ye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ayfer Said Erkmen, “Kıbrıs Rum Yönetimi, kamu görevlilerine gelip başvuru yapmamaları için baskı uyguluyor. Serbest bıraksalar başvuru sayısı belki de 20 bini bulacak” dedi.

Tazminatların ödenmemesi nedeniyle birçok avukatın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduğuna dikkat çeken Erkmen, ödeme bekleyen 203 karar olduğunu yineledi.

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Erkmen, tazminat ödemelerinin 303 milyon sterlin olduğunu, bunun 203 milyon sterlininin ödendiğini ifade ederek hükümetin bütçe sıkıntısı nedeniyle karara bağlanan 203 dosyayı ödeyemediğini belirtti. Erkmen, “İnşallah yeni bütçeyle bir şeyler yapabiliriz” dedi.

“Türkiye’nin talep ettiği alternatif yasaya yanaşılmadı”

Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi Yasası için devletin ayırdığı bütçenin az olduğunu vurgulayan Erkmen şunları kaydetti:

“Devlet başka alternatif düşünüyor mu bilmem. Ancak Türkiye, bu konuya ilişkin alternatif olarak bir yasa geçirmeyi talep ediyor. Buna göre 100 bin liralık bir mal Türkleştiği zaman 200-300 bin oluyor. Haksız bir kazanç oluşmaktadır. O 200 binin üzerinden bir miktarının vergi olarak alınmasını Türkiye talep ediyor. Bir ara özel amaçlı bir şirket kurulmasını ve ödenecek miktarlar için mal sahiplerine faizsiz 25 sene vadeyle kredi sağlanması da talep edildi. Bizim hükümet buna yanaşmadı sebebini bilmiyorum.”

“Maraş’la ilgili 280 müracaat var”

Erkmen, Vakıflar İdaresi’nin Maraş’la ilgili ‘Türk malı’ iddiaları olduğuna dikkat çekerek konuyla ilgili yüksek mahkemenin karar aldığını ve 1974 yılı koçanlarının kabul edileceğini, öncesine bakma yetkililerinin olmadığını belirtti.

Maraş’la ilgili 280 müracaat alındığını ancak herhangi bir değerlendirme ve görüş gelmediği için incelemeye alınmadığını kaydeden Erkmen, “Maraş’a ancak 1974 yılındaki mal sahipleri dönebilir. Bunun için de 1974 koçanını elde tutmak gerekiyor. Koçanları esas alarak Maraş’la ilgili davaları değerlendireceğiz. 1974 koçanı kimdeyse onu mal sahibi kabul edeceğiz” dedi.