Özersay: Cumhurbaşkanlığı seçiminde geri durma lüksümüz yok

Özersay: Cumhurbaşkanlığı seçiminde geri durma lüksümüz yok

Halkın Partisi (HP) 4’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle, Lefkoşa Bedesten’de resepsiyon verdi.

Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, resepsiyonda yaptığı konuşmada cumhurbaşkanlığı seçimine de değindi.
Özersay, Halkın Partisi’nin ülke menfaatini her şeyin önünde tutan bir parti olduğunu belirterek, partinin cumhurbaşkanlığı konusunda geri durma lüksü olmadığını söyledi. Özersay şunları kaydetti;

”Kıbrıs adası etrafında savunma ve güvenlik açısından çok önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Doğu Akdeniz’de doğal kaynaklar bağlamında pek çok aktör bölgeye yerleşmektedir. Özetle uluslararası ve bölgesel dinamikler, çözümsüz kalan Kıbrıs sorununun bile önüne geçmiş durumdadır. Bu ortamda dış politikamızın sadece Kıbrıs sorununu çözüm çabalarıyla sınırlı olamayacağını görmek zorundayız. İşte tam da böyle bir ortamda, ülke menfaatini her şeyin önünde tutan bir siyasi parti olarak Halkın Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı konusunda geri durma lüksü var mı? Ülkenin ve Halkın geleceğini bu kadar yakından ilgilendiren bir görev yeri olan Cumhurbaşkanlığıyla ilgili sizi temin ederim ki ne Halkın Partisi geri durabilir, ne de Kudret Özersay! Yakında Parti Meclisimiz gerekli değerlendirmeyi yapıp Partimizin kararını ve duruşunu ortaya koyacaktır.”