Özersay’dan Kapalı Maraş açıklaması

Özersay’dan Kapalı Maraş açıklaması

Kapalı Maraş’ta, “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı” başlıklı yuvarlak masa toplantısı yapılacak.

Cumartesi günü yapılacak toplantıya, KKTC’den Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile iki ülkeden üst düzey yetkililerin katılacağı öğrenildi.

ÖZERSAY: “SEÇİM MALZEMESİ YAPILMAMASI İÇİN ADIMLAR SEÇİMİNDEN SONRA ATILACAK”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, toplantının sadece fikir alışverişi, beyin fırtınası olduğunu belirterek, Maraş ile ilgili adımların seçim malzemesi yapılmaması adına, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra atılacağının altını çizdi.

“ADIMLAR SEÇİMDEN SONRA, AMA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK”

Seçimden sonra adımların atılmasının çok daha uygun olduğuna dikkat çeken Kudret Özersay, buna rağmen bilimsel çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Envanter çalışmasında önemli aşama kaydedildiğini, birçok beyin fırtınası yapılacağını aktaran Bakan Özersay, 15 Şubat’ta Kapalı Maraş’ta düzenlenecek toplantının, bunlardan sadece biri olduğuna dikkat çekti.

“AKINCI, SEÇİLMEDEN ÖNCE MARAŞ İLE İLGİLİ ADIM ATACAĞINI SÖYLEDİ, ANCAK ATMADI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, seçilmeden önce Maraş ile ilgili adımlar atacağını söylediğini, ancak 5 yıl içerisinde bir adım atmadığını söyleyen Kudret Özersay, “Umarım Akıncı, önümüzdeki günlerde, Maraş ile ilgili taahhütlerini ne oranda getirip getirmediğini kamuoyuna açıklar” dedi.

“CUMHURBAŞKANI SEÇİLİRSEM, MARAŞ KONUSUNDA 5 YIL ÖNCE NEREDEYSEM, O VİZYON İLE DEVAM EDECEĞİM”

Önceki seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilemediğini, ancak Dışişleri Bakanlığı döneminde çalışmalar yaptığını anımsatan Bakan Özersay, “Cumhurbaşkanı seçilirsem, Maraş konusunda 5 yıl önce neredeysem, o vizyon ile devam edeceğim” diyerek, Kapalı Maraş’ın Kıbrıs Türk yönetiminde, eski sakinlerine açılması için çalışmaları sürdüreceğini açıkladı.

“TOPLANTININ TARİHİNE ANLAM YÜKLEMEMEK GEREK”

Öte yandan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kapalı Maraş’ta Cumartesi günü düzenlenecek ‘Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı’ toplantısına ilişkin, Diyalog TV’de Aytuğ Türkkan’ın sunduğu ‘Detay’ programına telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda, Kapalı Maraş’a ilişkin belli bir noktaya gelindiğini ifade eden Kudret Özersay, etkinliğin tarih açısından çok daha önceden planlandığını fakat tarihin sarktığını, toplantı tarihinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlanmaması ve bir anlam yüklenmemesi gerektiğini söyledi.

“YAPILACAK BEYİN FIRTINASI SONUCUNDA HÜKÜMETİN ATACAĞI ADIM ŞEKİLLENECEK”

Düzenlenecek yuvarlak masa toplantısında, Kapalı Maraş’ta yapılan envanter çalışmalarında elde edilen verilerin, KKTC ve TC’den gelen yetkililerle oturup değerlendirileceğini ve yapılacak beyin fırtınası sonucunda hükümetin atacağı adımın şekilleneceğini söyleyen Özersay, “Türkiye’den gelen yetkililerin bu sürece dahil olması yararlı olacaktır” görüşünü paylaştı.

“KAPALI MARAŞ’IN ÇEŞİTLİ NOKTALARINDA ENVANTER ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Bakanlar Kurulu kararıyla, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na verilen görev çerçevesinde, Kapalı Maraş’ın çeşitli noktalarında envanter çalışmalarının tamamlandığını açıklayan Özersay, “Ama envanter çalışmasının binalar ve binaların durumuna ilişkin kısmı henüz tamamlanmadı” dedi.

“BİNALARLA İLGİLİ DAÜ’DEN PROFESYONEL DESTEK ALINACAK”

Binalara ilişkin envanter çalışması konusunda da yeni gelişmeler yaşandığını söyleyen Özersay, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) arasında bir protokol imzalandığını, geçtiğimiz hafta toplanan Bakanlar Kurulu’nda da bu protokolün onaylandığını ve yetkilendirmenin yapıldığını açıkladı.

Özersay, DAÜ’deki mimar ve mühendislerden, binaların gerekli envanterinin hızlıca çıkartılması konusunda profesyonel hizmet alacaklarını ifade etti.